Trzeci przypadek koronawirusa. Nie dawać wiary plotkom

0

Po stwierdzeniu trzeciego przypadku obecności SARS- CoV2 – dotyczy kobiety z terenu powiatu stargardzkiego – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna natychmiast wdrożyła wszelkie procedury, których celem jest przede wszystkim ustalenie grona osób bliższego i dalszego kontaktu z osobą zakażoną.

Powiatowy Inspektor Sanitarny apeluje, by nie łączyć tego przypadku z dwoma wcześniej potwierdzonymi na terenie Stargardu. To dwie odrębne sprawy, niemające ze sobą żadnego związku. Kobieta, u której wykryto obecność koronawirusa, przebywała w Irlandii. Po przyjeździe źle się poczuła. Do szczecińskiego szpitala przy ul. Arkońskiej dotarła własnym transportem.

O sprawie wiedziała już Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna, podejmując pierwsze czynności profilaktyczne i zabezpieczające – jeszcze przed oficjalnym potwierdzeniem wyników testu. Trwa drobiazgowy wywiad epidemiologiczny. Jego celem jest ustalenie kontaktów i miejsc, w których przebywała kobieta, obecnie poddana leczeniu na oddziale zakaźnym szpitala przy Arkońskiej.

Nie ulegać lękowi podsycanemu przez niesprawdzone informacje

Zarówno Powiatowy Inspektor Sanitarny, jak i Zarząd Powiatu Stargardzkiego proszą mieszkańców o zachowanie spokoju. Zamiast dawać wiarę kolejnym plotkom, pojawiającym się głównie na portalach społecznościowych, warto śledzić aktualizowane i potwierdzone informacje na stronach internetowych i portalach Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Powiatu Stargardzkiego oraz Gminy Miasta Stargard. Stosujmy się też do zaleceń, związanych z zachowaniem elementarnych zasad higieny i bezpieczeństwa sanitarnego. Nie lekceważmy sytuacji, ale też nie ulegajmy lękowi, podsycanemu przez niesprawdzone informacje, jakie krążą od momentu potwierdzenia trzeciego przypadku zakażenia wirusem – u osoby  z naszego terenu.

Służby sanitarne, Powiat Stargardzki oraz Miasto Stargard pozostają w ścisłej łączności z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, wypełniając zarządzenia Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Efektem tego jest przygotowanie miejsc, do których na kwarantannę mogą być kierowane kolejne osoby, oczekujące na wyniki testu.

Takie miejsca powstały na terenie Stargardu – Bursa Szkolna i Hotel 104, i we wszystkich gminach powiatu stargardzkiego. Kierowani tam będą ci, którzy mieli kontakt z osobami oczekującymi na wynik testu – potwierdzającego lub wykluczającego obecność koronawirusa. W tych dniach w Bursie Szkolnej przebywały dwie takie osoby, które mogły mieć kontakt z chorymi. Zakończyły kwarantannę po tym, jak wyniki testów okazały się negatywne.

Kwarantanna to nie miejsce izolacji osób zakażonych

Gmina Wiejska Stargard utworzyła swój punkt kwarantanny w Barzkowicach. Skierowano tam osobę, która oczekiwać będzie na wyniki przeprowadzonych testów. Osoba ta sama poinformowała Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną, że w trakcie wykonywania swoich obowiązków zawodowych mogła mieć kontakt z osobą potencjalnie zakażoną. Z własnej inicjatywy poddała się więc kwarantannie.

Powiat apeluje: nie mylić miejsc kwarantanny z miejscami izolacji osób zakażonych koronawirusem. Wyznaczone przez gminy miejsca przeznaczone są dla osób zdrowych, u których nie wykryto objawów choroby. Przebywają tam prewencyjnie, by wykluczyć ewentualność zakażenia. To jedno z ogniw systemu, zabezpieczającego przed ekspansją wirusa.

Warto zaznaczyć: potwierdzonych informacji na temat sytuacji w regionie udzielają wyłącznie rzecznicy Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie oraz Powiatowej i Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułPremier: Zamykamy drzwi przed pandemią
Następny artykułKoszykówka. ZS nr 1 mistrzem powiatu


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj