Rząd wprowadził stan epidemii w Polsce. Jest więcej rygorów

0

– Robimy wszystko, żeby przygotować Polskę na te trudne nadchodzące tygodnie. Działamy profilaktycznie i z myślą o przyszłości – poinformował wczoraj wieczorem premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim.

Kolejne decyzje są już nie tylko po to, by zapobiegać pandemii, ale także by zminimalizować jej skutki.

Wprowadzony stan epidemii daje odpowiednim organom państwowym nowe uprawnienia, ale na nas wszystkich nakłada również nowe obowiązki.

Zajęcia edukacyjne zostają zawieszone aż do Wielkanocy. Lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe. Jak podkreślił minister edukacji, od 25 marca zostanie wprowadzony obowiązek realizowania podstaw programowych, aby nauczyciele mogli systematycznie przekazywać wiedzę i mogli wystawiać oceny.

Podwyższone zostają kary za złamanie kwarantanny – z 5 tys. zł na 30 tys. zł. Państwo nie może być pobłażliwe w czasie, gdy miarą jego skuteczności jest liczba zarażonych, a ceną za nieposłuszeństwo – czyjeś zdrowie lub życie. Minister zdrowia poinformował: – W najbliższych dniach będziemy mieć 1-2 tys. chorych. W ciągu kilkunastu dni może ich być 10 tys.

Premier podkreślił, że najbliższe tygodnie muszą być czasem zbiorowej dyscypliny. Poinformował również o wdrażaniu aplikacji, która ma za zadanie wsparcie w dochowaniu kwarantanny. Będą to mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który podał.

Wybory prezydenckie mają się odbyć według planu – 10 maja br., zapowiedział szef rządu.

(r) – źródło: KPRM

Poprzedni artykułKoronawirus. Miliony na Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy
Następny artykułKoronawirus. Brakuje krwi! Oddaj ją, jeśli możesz


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj