Internetowy Turniej Jednego Wiersza 2020. Zwycięzcą – Marta Izak z ZS nr 1

0

W tym roku w trudnych warunkach, bo bez możliwości osobistego spotkania się, w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych odbył się 10. Turniej Jednego Wiersza „O strunę z harfy Homera”.

W zmaganiach wzięło udział 17 uczestników z powiatu i okolic. Wiersze oceniało jury w składzie: Danuta Jabłońska-Słowik ze Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, Irena Zalewska doradca metodyczny w PODN oraz redaktor naczelny lokalnego dziennika Piotr Słomski.

Utwory były bardzo zróżnicowane, od wieloznacznych w przekazie, o kunsztownej budowie i wyrafinowanej treści (zaskakująca „Obietnica w filharmonii”), po wpadające w ucho przesłania jak żyć („Pod górkę”). Poeci wyrażali bunt wobec narzucanych im racji starszego pokolenia, które, jak się okazuje, wcale nie jest spełnione. Sporo utworów poświęcono nieszczęśliwej miłości. Młodzież pisała o autodestrukcji, jaką są narkotyki, a nawet o samobójstwie (Bułka Cynamonowa). Co niezbyt częste, pojawił się wiersz sławiący błogość, którą daje obcowanie z naturą (Mateusz Lemparty z ZSBT „Poczuć naturę”).

W kategorii KLASY VII-VIII wyróżnienie oraz nagrodę Związku Literatów Polskich otrzymała Maja Mazur (Barwa) ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łobzie ze wspaniałą prozą poetycką „Moc pamięci”.

W kategorii SZKOŁY PONADPODSTAWOWE I miejsce zajęła – w pełni zasłużenie – Marta Izak (Sifere) z Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie, mówiąca o wiecznym niespełnieniu człowieka. II miejsce zdobyła Sandra Bilińska (Empirycznie) z Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie. Dwa trzecie miejsca ex aequo przypadły Magdalenie Grodzickiej (Bułka Cynamonowa) z Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie oraz Krzysztofowi Kosmatce z CKU w Stargardzie („Pod górkę”). Wyróżnienie otrzymała Alicja Borys (Dramatopisarz) z Zespołu Szkół nr 2 w Stargardzie.

Organizatorkami Turnieju były polonistki ZSBT: Anna Pietrusewicz, Dorota Maczek, Margerita Kujawska i Aneta Słaba. Kolejna edycja za rok.

Nagrodzone wiersze dostępne m.in. tu:

pliki/powiatstargardzki/pliki/Barwa.pdf

/pliki/powiatstargardzki/pliki/Bu%C5%82ka%20Cynamonowa.pdf

/pliki/powiatstargardzki/pliki/Dramatopisarz.pdf

/pliki/powiatstargardzki/pliki/Empirycznie.pdf

/pliki/powiatstargardzki/pliki/Pod%20g%C3%B3rk%C4%99___%20Kosmatka.pdf

/pliki/powiatstargardzki/pliki/Sifere.pdf

(r) – źródło: ZSBT

fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie 

Poprzedni artykułPGE Spójnia Stargard. Sezon zakończony. Koszykarzom należą się podziękowania
Następny artykułKoronawirus. Rząd wprowadza dalsze ograniczenia – od 1 kwietnia


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj