MAH wciąż działa. Dla nas – w internecie. Pomysłów mu nie brakuje

0

Mimo ograniczeń w bezpośrednim dostępie do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, wciąż możemy poznawać historię miasta, jego zabytki i dawnych mieszkańców, jak też związane z nimi ciekawostki.

MAH zaprasza do obserwowania go w internecie – na www.facebook.com/MuzeumStargard, www.instagram.com/mahart i https://www.youtube.com/channel/UCnIpBOzrIPEKcj5DNW0Ud4A.

Dostępne są tam cykle przygotowane przez muzealników: m.in. elementy wystawy „Stargardzkie starożytności 2.0” (jej wernisaż nie odbył się z powodu koronawirusa), wideo „Muzealne zakamarki” – wizyty z kamerą w gabinetach pracowników merytorycznych muzeum; wideo „Masa zabawy” – o tym, jak kreatywnie, sensoryczne i eksperymentalnie spędzić twórczo wolny czas; powrót do cyklu „Stargardzianie z kartonika” – prezentacja fotografii kartonikowych (ze zbiorów MAH) z przedwojennych atelier.

I nowy cykl „Mieszkańcy Stargardu i powiatu stargardzkiego na dawnych pocztówkach” poświęcony tym, którzy mieszkali, działali i zostawili ślad swojego pokolenia na ziemi stargardzkiej. Będą to chwile z ich życia, rozmaite sytuacje i scenerie zatrzymane i utrwalone na kartkach pocztowych, znajdujących się w zbiorach muzeum.

Biorąc pod uwagę aktualne wydarzenia, jakimi jesteśmy wszyscy przejęci, cykl ten otwierają pocztówki, które korespondują tematycznie z owymi znakami czasu. Niech będą one wyrazem naszej wdzięczności wobec tych, którzy narażając swoje zdrowie i życie, służą drugiemu człowiekowi.

Na prezentowanych pierwszych pocztówkach (ilustr. 1 i 2) z 1916 r. znajduje się lazaret rezerwowy w domu Bractwa Kurkowego (Dom Strzelecki, dzisiaj pałac Panorama), wybudowany w 1861 roku, który służył chorym w czasie I wojny światowej.

Personel i chorzy w lazarecie rezerwowym (ilustr. 3), 1916 rok. Uwagę zwracają bukiety kwiatów pomiędzy gęsto stojącymi łóżkami. Po prawej widoczny okrągły stół z nieco większym bukietem kwiatów oraz wygodny fotel. Czyżby szczególny pacjent? A może to dla wyjątkowego odwiedzającego?

Warto zaglądać do MAH online. Nudy nie będzie.

oprac. bk

ilustr. ze zbiorów MAH

Poprzedni artykułStrażnicy miejscy uratowali życie 85-latkowi
Następny artykułMimo pandemii trwa przebudowa pływalni przy Szczecińskiej


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj