Na moście w Siekierkach praca wre

0

To będzie brama do rowerowego pogranicza, miejsce do wypoczynku na łonie unikalnej nadodrzańskiej przyrody Pomorza Zachodniego. A wszystko dzięki postępującej modernizacji mostu Siekierki – Neurüdnitz. Wykonano już prace rozbiórkowe, prowadzone są roboty antykorozyjne i malowanie.

Mimo pandemii koronawirusa projekt jest kontynuowany, gdyż w ocenie marszałka Olgierda Geblewicza to właśnie inwestycje publiczne wciąż powinny być kołem zamachowym lokalnej gospodarki.

Po wielu latach starań prace na moście Siekierki – Neurüdnitz ruszyły w grudniu ubiegłego roku wraz z przejęciem terenu przez wykonawcę robót – firmę Intop Skarbimierzyce.

Wykonane zostały już zadania rozbiórkowe. Na wyspie zdemontowano budynek, a z mostu usunięto zbędne elementy stalowe. Przeprowadzono roboty antykorozyjne i pomalowano 5 z 9 przęseł. Obecnie trwa renowacja przyczółku starego mostu. Zaawansowanie prac szacuje się na około 70 proc.

Trasa rowerowa, miejsca odpoczynku, platforma widokowa

– Most w Siekierkach w przyszłości będzie fantastyczną atrakcją turystyczną zarówno dla mieszkańców, jak i przybywających do nas turystów. Wierzę, że turystyka wróci na swoje należne miejsce w zachodniopomorskiej gospodarce i wciąż będzie napędzała naszą lokalną ekonomię – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Na liczącym 660 metrów obiekcie powstanie nie tylko trasa rowerowa, ale i miejsca odpoczynku, jak też specjalna platforma widokowa. Dolina Dolnej Odry to – w ocenie przyrodników – ostatni tak cenny obszar w Europie. Występuje tu ponad 170 gatunków ptaków, w tym również unikalnych. Tu polują bieliki, występuje puchacz zwyczajny (Bubo bubo). Właśnie dla tego gatunku zbudowano specjalne platformy lęgowe, na których puchacz może zamieszkać na czas prac budowlanych.

Realizacja tego przedsięwzięcia – o wartości 12 mln zł – zakończy się w przyszłym roku. Wtedy obiekt przejmie w zarządzanie gmina Cedynia.

Wykonawcą jest zachodniopomorska firma Intop ze Skarbimierzyc.

Odrzańskie wrota do Trasy Pojezierzy Zachodnich

Inwestycja jest elementem wartego blisko 22 mln zł projektu Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i Urzędu Gminy Barnim-Oderbruch, który pozwoli na modernizację całego, liczącego 660 m obiektu. Zadanie zostało w 85 proc. dofinansowana z programu INTERREG Va. Oprócz modernizacji infrastruktury, działaniu towarzyszyć będą warsztaty dla lokalnych mieszkańców, które mają pomóc w wykorzystaniu atrakcji turystycznej.

Niemiecki partner projektu – Urząd Gminy Barnim-Oderbruch realizować będzie własną część zadania – jest na etapie przetargowym. Zostanie ono wykonane w technologii, która umożliwi w przyszłości podniesienie przęsła mostu dla celów transportu wodnego na Odrze. Warunkiem do tego jest zawarcie odpowiednich porozumień na poziomie rządów Polski i Niemiec.

Most Siekierki – Neurüdnitz połączy Trasę Pojezierzy Zachodnich z systemem niemieckich tras rowerowych w Brandenburgii. Na Pomorzu Zachodnim szlak będzie liczył ponad 420  km i poprowadzi przez malownicze obszary pojezierzy Myśliborskiego, Choszczeńskiego, Ińskiego, Drawskiego i Szczecineckiego. Trasa ma dwie odnogi. Południowa, rozpoczyna się właśnie w pobliżu Siekierek i prowadzi aż do Białego Boru.

Aktualny stan prac można śledzić pod adresem www.trasyrowerowe.wzp.pl.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułWahadło na Broniewskiego. Budują rondo
Następny artykułUmowa podpisana. Kolegiata będzie jeszcze piękniejsza


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj