Umowa podpisana. Kolegiata będzie jeszcze piękniejsza

0

Odnowienie elewacji, renowacja wnętrza, a także iluminacja budynku – najwspanialszy zabytek Pomorza Zachodniego, jakim jest stargardzki kościół NMP Królowej Świata, zostanie wyremontowany. Roboty ruszą już w tym tygodniu. Podpisano umowę z wykonawcą prac i jednocześnie przekazano plac budowy. Wartość inwestycji – 17 250 000 zł.

– To epokowe wydarzenie w historii Stargardu i projekt ogromnej skali. Kolegiata jest jednym z najważniejszych zabytków w Polsce i jednym z najpiękniejszych gotyckich kościołów w kraju. Inwestycja to duże wyzwanie, a jednocześnie ważny element zarówno historii, jak i tożsamości lokalnej oraz promocji miasta – mówi prezydent Rafał Zając.

Zakres prac w gotyckiej świątyni – Pomniku Historii, jest bardzo szeroki. Dokończona zostanie modernizacja elewacji kościoła. Kościół będzie efektownie podświetlony. Wewnątrz kolegiaty nastąpi wymiana instalacji elektrycznej i montaż zabezpieczeń przeciwpożarowych. Pojawią się także nowe posadzki. Ściany zostaną odświeżone. Przeprowadzone będą także prace konserwatorskie. Kolejny element projektu to zakup i montaż organów. Poprawi się estetyka i funkcjonalność najbliższej okolicy świątyni. W ramach inwestycji wykonany zostanie chodnik. Wzdłuż niego staną latarnie, co poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu.

– Cieszę się, że przetarg na tak duży projekt wygrała firma lokalna. Liczę też, że wśród podwykonawców znajdą się przedsiębiorstwa ze Stargardu. Kompleksowy remont kolegiaty to inwestycja na długi czas. Przez lata będziemy korzystać z pięknie odnowionej świątyni. W pozyskanie środków na ten cel zaangażowało się wiele osób. Wszystkim bardzo dziękuję – mówi ks. Janusz Posadzy, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Świata.

Właściciel firmy Konsart, która zajmie się remontem, podkreśla, że już od dłuższego czasu interesował się tym najcenniejszym zabytkiem w naszym województwie.

– Zapewniam, że udział w tej inwestycji będą brali także stargardzcy przedsiębiorcy. Trzy lata, które mamy na wszystkie prace, to bardzo dużo. Myślę, że mieszkańcy będą mogli wcześniej podziwiać kolegiatę w nowym blasku – mówi Jerzy Hołojuch.

Wykonawcą prac w kościele NMP Królowej Świata jest spółka Konsart ze Szczecina. Remont ma potrwać do początku drugiego kwartału 2023 r. Wartość inwestycji to 17 250 000 zł. Na ten cel pozyskano z Unii Europejskiej ponad 14 500 000 zł.  Wsparcia finansowego udzielił też Stargard, przekazując blisko 3 000 000 zł.

(r), fot. – źródło: UM w Stargardzie

 

Poprzedni artykułNa moście w Siekierkach praca wre
Następny artykuł„Bordowa krew”. Udało się zebrać 10 litrów krwi!


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj