Stargardzcy radni jednogłośnie zdecydowali, że skrzyżowanie ulicy W. Broniewskiego z drogą krajową nr 10 otrzyma nazwę, która upamiętni zasługi pierwszej w Polsce chłopskiej organizacji związkowej, założonej w latach 80. ubiegłego wieku.
Rondo położone jest przy zjeździe na drogę krajową nr 10 w kierunku Bydgoszczy, niedaleko cukrowni w Kluczewie. Do tej pory nie miało nazwy. Teraz będzie nosić imię Solidarności Rolników Indywidualnych.
12 maja 1981 r. została zarejestrowana pierwsza w historii Polski chłopska organizacja związkowa – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, która powstała z połączenia trzech rolniczych związków zawodowych.
Wydarzenie to wieńczyło długoletni spór chłopski, gdzie w następstwie strajków doprowadzono do podpisania Porozumień Ustrzyckich, wynikiem których było zatrzymanie i przeciwstawienie się zbiorowej kolektywizacji gospodarstw. Rolnicy wywalczyli wówczas, m.in. zagwarantowanie indywidualnej własności ziemi oraz swobodę jej sprzedaży i nabywania, a także zrównanie praw indywidualnych gospodarstw rolnych z rolnictwem państwowym i spółdzielczym.
Po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego związek został zdelegalizowany. Działał w podziemiu do kwietnia 1989 r.
Działalność NSZZ RI „Solidarność” w pierwszych latach XXI w. odegrała również ważną rolę w procesie prywatyzacji polskich cukrowni, która doprowadziła do powstania spółki Skarbu Państwa Krajowa Spółka Cukrowa SA.
(r)
fot. Google Maps
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!