Zakład Karny w Stargardzie wspiera akcję „Cyber oko dla Filipka”

0

Osadzeni z tutejszej jednostki włączyli się w pomoc dla chorego dziecka. W ramach zajęć kulturalno-oświatowych wykonują rękodzieła, które zostaną przekazane organizatorom akcji charytatywnej.

Duże zaangażowanie osadzonych determinuje główna idea wspólnego przedsięwzięcia: chęć pomocy osobie niepełnosprawnej. Zgodnie z założeniami akcji wykonane przez osadzonych prace zostaną przekazane organizatorom licytacji przedmiotów na rzecz chorego Filipka.

– Akcje charytatywne odgrywają niezwykle istotną rolę w podejmowanych w zakładzie karnym zadaniach resocjalizacyjnych. Z całą pewnością działalność na rzecz drugiego, potrzebującego człowieka kształtuje u osadzonych prospołeczne postawy i uczy gotowości do bezinteresownych świadczeń oraz pracy dla innych ludzi. Ponadto pozytywnie wpływa również na głębsze pojmowanie odpowiedzialności moralnej, tolerancji, a także zdolności do empatii i większej wrażliwości na potrzeby oraz problemy innych – mówi por. Grzegorz Terlikowski z ZK w Stargardzie.

Jak podkreślają sami osadzeni, dzięki zajęciom kulturalno-oświatowym mogą oni nie tylko rozwijać własne umiejętności, ale przede wszystkim pomóc – chociaż w niewielkim stopniu – potrzebującemu dziecku.

Filipek ma 7 lat, choruje na mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe oraz padaczkę lekooporną. Przeszedł już kilkanaście tomografii, gdzie stwierdzono poporodowy udar mózgu.

Jego rodzice informują: – Jesteśmy po operacji biodra… Teraz walczymy po ciężkiej operacji kręgosłupa… Bardzo pragnie samodzielnie usiąść… Zrobił ogromny krok do przodu… Do tego potrzebna nam ogromna praca rehabilitantów, co wiąże się z ogromnymi kosztami… Filipek zamknięty jest w swoim ciele, wokalizuje i przekazuje płaczem informacje o swoich potrzebach… Zakwalifikował się na teście do pracy na cyber oku… Stąd nasza nadzieja, że będzie wzrokiem mógł przekazać nam swoje potrzeby poprzez komunikator… Ułatwi nam to życie… Mamy nadzieję, że poprzez ogromną pracę, będzie spokojny, że ma z nami kontakt… Informując o wszystkim, co czuje…

(r)

fot. por. Grzegorz Terlikowski

Poprzedni artykuł75 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Narodził się polski Stargard
Następny artykułNewag SA chce dostarczyć hybrydy dla Pomorza Zachodniego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj