Jazzpospolita w Filharmonii online

0

Utwory z płyty „Jazzpo!”, ale z dodatkiem koncertowego improwizowanego szaleństwa i elegancji, usłyszymy w niedzielę 10 maja o godzinie 19:00 podczas kolejnej premiery online. Wraz z zespołem Jazzpospolita zapraszamy na kanały Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.

Jazz przez ponad sto lat (od czasów swego powstania) stał się jednym z najbardziej pojemnych i barwnych gatunków. Często romansuje z innymi stylistykami muzycznymi – klasyką, muzyką etniczną czy bardziej masową kulturą rozrywkową. W swej historii jazz charakteryzowany bywał przez konkretne ośrodki, w których powstawał, np. jazz nowoorleański, West Coast Jazz, unikalny jazz skandynawski. Różnorodność artystów, którzy grają jazz, potwierdza, że jest to gatunek, który najbardziej na świecie nie lubi zaszufladkowania.

Początki zespołu Jazzpospolita sięgają roku 2008. Rok później czteroosobowy skład nagrał swoją pierwszą płytę. Na wydanych dotychczas albumach odnaleźć można różne oblicza zespołu.

– Zawsze byliśmy zespołem międzygatunkowym, opierającym swoją muzykę na kontrastach – mówi o Jazzpospolitej jeden z jej założycieli i jednocześnie manager Stefan Nowakowski. – I ten stan został zachowany. Część z nas ciąży ku jazzowi, ktoś ku post-rockowi, jeszcze inny ciągnie w stronę muzyki współczesnej. Równowaga i harmonia są jednak zachowane.

Jazzpospolita to jedno z ciekawszych zjawisk muzycznych na polskiej scenie. Zespół wypracował własne, rozpoznawalne brzmienie i zdobył liczną grupę fanów. Siłę Jazzpo – jak często o grupie mówią fani – stanowią oryginalne kompozycje, sytuujące zespół na styku jazzu, post-rocka i elektroniki. Połączenie to sprawia, że Jazzpospolita zjednuje sobie zwolenników z bardzo różnych kręgów i z powodzeniem występuje nie tylko na klubowych koncertach, ale też na dużych festiwalach jazzowych i popowo-rockowych.

W 2014 roku zespół nagrał płytę zatytułowaną „Jazzpo!”. Grupa długo przygotowywała się do wydania tego albumu, dopracowanego w najdrobniejszych szczegółach (odnośnie do kompozycji, różnorodności brzmień, efektownej okładki).

Album „Jazzpo!” został jednogłośnie okrzyknięty najlepszym w dyskografii zespołu, a trasa koncertowa – rozpoczęta jesienią 2014 – przenosiła zespół wraz z jego energetycznym brzmieniem w coraz dalsze zakątki świata (m.in. do Chin).

(r) – źródło: Filharmonia w Szczecinie

fot. Maciej Cybulski

Poprzedni artykułNewag SA chce dostarczyć hybrydy dla Pomorza Zachodniego
Następny artykułTanio! Sprzedaż garażowa u pana Mariana


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj