Powrót szpitali do normalnego trybu pracy

0

Sytuacja epidemiczna w województwie i organizacja powrotu szpitali do trybu normalnej pracy – temu poświęcona była środowa wideokonferencja wojewody zachodniopomorskiego z dyrektorem zachodniopomorskiego NFZ, konsultanta wojewódzkiego ds. chorób zakaźnych oraz dyrektorów szpitali wojewódzkich ze Szczecina i Koszalina, oraz szpitali w Zdrojach, PSK1 i szpitala wojskowego z Wałcza.

– Rozpoczynamy stopniowy proces transformacji systemu pracy zachodniopomorskich szpitali z fazy epidemii w kierunku stanu endemii – mówił wojewoda Tomasz Hinc. – W świetle niewielkiej liczby dziennych potwierdzonych zachorowań i coraz większej dziennej liczby ozdrowieńców, możliwe jest stopniowe zmniejszanie ilości łóżek zarezerwowanych dla pacjentów z COVID-19 oraz miejsc w izolatoriach.

Pacjenci z całego województwa zachodniopomorskiego ze stwierdzoną chorobą COVID-19 będą od 1 czerwca 2020 r. leczeni w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, a Szpital Wojewódzki w Koszalinie będzie uwolniony od chorych zakażonych koronawirusem. Pacjenci z COVID-19 z chorobami psychicznymi leczeni będą w Wałczu, zaś pacjentki rodzące z koronawirusem będą hospitalizowane w szpitalu w Zdrojach.

Prof. Miłosz Parczewski, konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, podkreślał, że sytuacja na Pomorzu Zachodnim z epidemicznej zmienia się na endemiczną. Śmiertelność na Pomorzu Zachodnim jest jedna z najniższych w kraju, a nasi lekarze leczyli najcięższe stany chorobowe u pacjentów.

– Możemy rozpocząć powrót do pełnej działalności pozostałych szpitali, które dotąd aktywnie wspierały szpital monoprofilowy jednoimienny, przejmując pacjentów z innymi schorzeniami – dodał wojewoda. – Doświadczenia, które były udziałem całej zachodniopomorskiej służby zdrowia, systemu ratownictwa medycznego, służb epidemiologicznych i państwowych podczas ostatnich miesięcy, na pewno zaprocentują w przyszłości, jeśli – czego sobie nie życzymy – nadeszłaby kolejna fala zachorowań.
W szpitalach pozostanie obowiązek wstępnego triażu pacjentów, a powrót szpitali do normalnego trybu pracy mają koordynować dyrektor zachodniopomorskiego oddziału NFZ Piotr Bromber oraz prof. Miłosz Parczewski wspólnie z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW.

(r), fot. – źródło: ZUW w Szczecinie

Poprzedni artykułWielka przeprowadzka Książnicy Stargardzkiej. Ma otworzyć się za 3 tygodnie
Następny artykuł„Cyber oko dla Filipka”. Pomogą prace osadzonych


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj