Piętrzą wodę, aby susza nie dotknęła rolników

3

Priorytetem Wód Polskich na najbliższe miesiące jest walka z suszą. Sytuacja w województwie zachodniopomorskim, ze względu na bliskość Morza Bałtyckiego, nie jest zła, ale Wody postanowiły działać prewencyjnie – czytamy w informacji prasowej.

Prowadzonych jest wiele prac, mających przywrócić funkcjonalność urządzeń hydrotechnicznych, takich jak jazy czy zastawki. Celem jest zatrzymywanie wody, co pozwala na wykorzystywanie jej przy uprawach oraz nawadnianiu pól na terenie Pomorza Zachodniego.

– Retencja korytowa jest zadaniem, które w prosty sposób pomaga przeciwdziałać suszy – mówił Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie, na konferencji prasowej, która niedawno odbyła się na jazie w miejscowości Lipka nieopodal Stargardu.

20 mln zł na ponad 400 działań w regionie

Retencja korytowa polega na zatrzymaniu wody w ciekach wodnych, kanałach i rowach melioracyjnych. Dzięki budowie i odbudowie urządzeń piętrzących, spowalnia się spływ wód, zwiększając retencję w korycie rzecznym.

W ciągu najbliższych 3 lat Wody Polskie zrealizują 645 inwestycji z zakresu retencji korytowej w całym kraju, w tym na terenie województwa zachodniopomorskiego. Inwestycje te dotyczą rzek: Regi, Iny i Dziwny. Efektem działania Wód Polskich będzie poprawa sytuacji rolników w naszym regionie.

Jak zapewniał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, udało się zgromadzić na tyle dużo wody, że nie musimy obawiać się suszy na niektórych terenach. W dorzeczu Iny funkcjonuje to doskonale, takie programy będą wdrażne we wszystkich miejscach w kraju. Pomorze Zachodnie wyda na to około 20 mln zł, to ponad 400 działań takich jak budowy i przebudowy jazów czy remonty urządzeń piętrzących.

Dorzecze Iny przykładem

Nieprzypadkowo na miejsce konferencji wybrano jaz w Lipce nieopodal Stargardu. Wybudowano go przed 1945 r., a w 1974 r. – odbudowano. Budowla służy do regulacji przepływu, z możliwością piętrzenia wody do nawodnień.

Siecią kanałów i rowów melioracyjnych woda rozprowadzana jest na pola. W kanałach Wody Polskiej gromadzą łącznie 120 tys. metrów sześciennych. Gdyby tę wodę wlać do cystern i ustawić jedna za drugą, to utworzyłby się ciąg o długości ponad 120 kilometrów.

Wody prowadzą też rozmowy z samorządami Pomorza Zachodniego na temat wprowadzania programów edukacyjnych oraz działań zachęcających mieszkańców do „zatrzymywania wody” deszczowej i wykorzystywania jej np. do podlewania ogrodów. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie promuje także sianie łąk kwietnych.

(r)

fot. Wody Polskie

Poprzedni artykułUkradli kotom pożywienie. Aby miały co jeść, pomógł Kubańczyk
Następny artykułAutobusy linii 1 i 14 znów na trasach


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

3 KOMENTARZE

  1. Jest. Jak najbardziej. To kilka zabudowań obok Agrofirmy Witkowo. Na tej wysokości, na Inie był kiedyś stary jaz z budką dozorcy. Jeździłem tamtędy rowerem kilkanaście lat temu

  2. Lipka – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Dolice, położona 7,5 km na północny wschód od Dolic i 17 km na południowy wschód od Stargardu. Spiętrzenie jest na Inie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj