Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy poszerza się. Będzie kolejne wsparcie dla firm i szpitali

0

Jeszcze w czerwcu br. uruchomione zostaną dodatkowe środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego z przeznaczeniem na pomoc przedsiębiorcom oraz jednostkom ochrony zdrowia. Unijne pieniądze pozwolą rozszerzyć Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy o kolejne narzędzia, które pomagają w przeciwdziałaniu oraz minimalizowaniu skutków pandemii COVID-19 na Pomorzu Zachodnim.

Dla przedsiębiorców

Do dotychczasowej oferty dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli wskutek pandemii COVID-19, koncentrującej się na pożyczkach płynnościowych oraz dotacjach na utrzymanie miejsc pracy, dołączy dodatkowy mechanizm. Bezzwrotne granty będą mogły być przeznaczone na finansowanie kapitału obrotowego. Środki w przedziale od 7 do 160 tys. zł – w zależności od wielkości firmy i okresu finansowania – pozwolą pokryć koszty bieżącej działalności przedsiębiorstwa i rozliczane będą w uproszczony sposób.

Wsparcie z poziomu regionalnego kierowane będzie do mikro- i małych firm, natomiast firmy średnie będą mogły starać się o pomoc, opartą na zbliżonych zasadach, w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Budżet tego mechanizmu w Zachodniopomorskiem wyniesie ok. 50 mln zł. Środki  wygospodarowane zostaną w RPO. Pomoc powinna zostać uruchomiona jeszcze w czerwcu. Obecnie trwają konsultacje ze środowiskiem zachodniopomorskich przedsiębiorców, dotyczące szczegółowych parametrów wsparcia.

Dla ochrony zdrowia

Pomoc dla służby zdrowia, która w walce z pandemią COVID-19 znajduje się na pierwszej linii frontu, stanowi zasadniczy element Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Dotychczas ponad 20 mln zł, pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego i środków województwa, wspomogło szpitale wojewódzkie, na których spoczywa główny ciężar stawienia czoła pandemii w regionie.

Wyposażenie służb medycznych i ratowniczych w sprzęt wspomagający skuteczne przeciwdziałanie pandemii będzie kontynuowane w ramach przygotowywanego właśnie konkursu na dotacje z RPO. O dofinansowanie środków ochrony osobistej, środków dezynfekcyjnych oraz niezbędnego sprzętu będą mogły ubiegać się wszystkie te jednostki ochrony zdrowia oraz jednostki ratownicze, które uczestniczą w zwalczaniu COVID-19. O pomoc w konkursie, którego budżet szacowany jest na minimum 5 mln zł, będą mogły starać się m.in. szpitale prowadzone przez lokalne samorządy.

– Staramy się jak najlepiej wykorzystywać środki Regionalnego Programu Operacyjnego do przeciwdziałania skutkom pandemii na Pomorzu Zachodnim -mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Otwarta postawa Komisji Europejskiej pozwala nam przeznaczać unijne pieniądze wszędzie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne i wypełnią te obszary, gdzie nie trafia wsparcie rządowe. Filarami Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego od początku była pomoc dla ochrony zdrowia i dla regionalnej gospodarki. Chociaż udało się dodatkowo zaoferować wsparcie dla placówek opieki społecznej – ich pracowników i podopiecznych. Teraz uruchamiamy kolejne pieniądze, które pozwolą prowadzić skuteczną walkę z pandemią COVID-19 i jej skutkami o zdrowie mieszkańców regionu i kondycję zachodniopomorskich firm.

Informacje o datach uruchomienia naborów wniosków w przypadku obu nowych form pomocy oraz instytucjach, które będą je przyjmować, zostaną udostępnione w kolejnych tygodniach.

(r) – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułKoronawirus. 24. zakażona osoba w powiecie stargardzkim
Następny artykułWirtualne Dni Hanzy 2020 w Brilon


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj