Książnica Stargardzka. Remont stałej siedziby, otwarcie siedziby tymczasowej

0

W czerwcu br. ma rozpocząć się gruntowna przebudowa Książnicy Stargardzkiej. Jej wykonawcą, wyłonionym w drugim przetargu, będzie HD Construction sp. z o.o. ze Szczecina. Umowa ze spółką w sprawie tej inwestycji jest już podpisana (fot. 1-2).

HD Construction zmodernizuje oba budynki przy ul. Mieszka I. Wartość całego projektu – zarówno remontu, jak i zakupu nowoczesnego wyposażenia – to ponad 8 mln zł. Miasto zdobyło na ten cel prawie 4 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

– Książnica już wkrótce zupełnie zmieni swoje oblicze. Będzie jeszcze bardziej dostępna dla mieszkańców w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności. Placówka stanie się miejscem spotkań i rozwijania pasji stargardzian już od najmłodszych lat – mówi prezydent Rafał Zając.

Zakres prac jest bardzo duży. Wyremontowane zostaną dachy, pojawi się nowa elewacja. W środku będzie zamontowana winda. Dzięki wymianie instalacji: elektrycznej, teletechnicznej, wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania poprawi się komfort oraz bezpieczeństwo pracowników i odwiedzających.

Nie tylko wypożyczalnia książek

Po przebudowie Książnica będzie placówką zaangażowaną społecznie.

– Nasza biblioteka już dawno przestała być miejscem, w którym wypożycza się tylko książki. To przestrzeń szeroko pojętej edukacji i kultury. Jestem przekonany, że po remoncie w odnowionych wnętrzach będzie się działo jeszcze więcej – dodaje prezydent.

Do zmodernizowanych obiektów zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt. Powstanie m.in. Pracownia Kreatywności, w której będzie można rozwijać swoje zainteresowania. W planach jest również organizacja różnorodnych zajęć dla dzieci, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Działalność odnowionej Książnicy to też wyrównywanie szans dzieci i młodzieży z różnych środowisk. Oferta biblioteki zachęci odwiedzających do dalszego, także samodzielnego rozwoju.

Wykonawca zapowiedział, że chce rozpocząć prace jeszcze w tym miesiącu. Inwestycja ma być gotowa do końca 2021 roku.

Biblioteka otwiera się – na nowych zasadach

Tymczasem już 15 czerwca br. Książnica Stargardzka wznowi swoją działalność w budynku po dawnym Liceum Katolickim przy ul. Wojska Polskiego nr 3 (fot. 3).

Wcześniej, bo 8 czerwca, ponownie zacznie funkcjonować Filia biblioteczna nr 1 na os. Letnim, a 24 czerwca – Filia biblioteczna nr 2 na os. Lotnisko. Czytelnicy będą mogli wypożyczać tam książki od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00.

Z troski o wspólne bezpieczeństwo oraz zdrowie, Książnica wprowadziła kilka nowych zasad udostępniania zbiorów, które będą obowiązywały do odwołania.

W celu usprawnienia pracy bibliotekarzy oraz skrócenia czasu oczekiwania w kolejce, a także ograniczenia czasu pobytu na terenie biblioteki do niezbędnego minimum, czytelnicy są proszeni o wybieranie  i zamawianie książek oraz innych zbiorów na trzy sposoby: z katalogu on-line, telefonicznie lub mailowo.

Książki będzie można odebrać po otrzymaniu informacji o zrealizowanym zamówieniu w następujących działach Książnicy i w obu filiach:

– Wypożyczalnia Główna – tel. 91 578 82 48; email:  [email protected]

– Dział Dziecięco-Młodzieżowy – tel. 91 578 82 46; email:  [email protected]

– Dział Multimedialny – tel. 91 578 82 45; email: [email protected]

– Filia nr 1 Książnicy Stargardzkiej – tel. 91 577 21 54; email  [email protected]

– Filia nr 2 Książnicy Stargardzkiej – tel. 91 836 87 33; email  [email protected]

Zwracane książki – do kwarantanny

Przy składaniu zamówienia należy podać autora oraz tytuł książki. Zamówienie należy odebrać w ciągu 2 dni roboczych w godzinach otwarcia działów i filii. Nieodebrane w terminie zamówienia będą anulowane.

Utrzymany będzie limit wypożyczeń książek do 10 egzemplarzy (aby zmniejszyć częstotliwość odwiedzin w czasie panującego zagrożenia epidemiologicznego).

W każdym z czynnych działów Książnicy oraz w filiach bibliotecznych funkcjonować będą 2 strefy: strefa zwrotów i strefa wypożyczeń.

UWAGA! Zwracane przez czytelników zbiory będą poddane 3-dniowej kwarantannie.

oprac. bk

fot. – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Cenny punkt po powrocie
Następny artykułPrzebudują niemal kilometr drogi w Starej Dąbrowie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj