Wybory prezydenta RP. Głosujesz korespondencyjnie? Zgłoś taki zamiar – masz czas do 16 czerwca

0

Wybory zaplanowano na 28 czerwca (niedziela). W Stargardzie uprawnionych do głosowania jest prawie 52 tys. osób. Tym razem wyborcy mogą zdecydować, czy głosują tradycyjnie – w lokalu, czy korespondencyjnie. Jak zawsze można również dopisać się do spisu wyborców w konkretnym miejscu, a także pobrać zaświadczenie, które upoważnia do głosowania w dowolnym obwodzie w kraju lub za granicą. Dodatkowo seniorzy i osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą skorzystać z pomocy pełnomocnika.

Wyborcy, którzy zdecydowali się na głosowanie korespondencyjne, powinni zgłosić zamiar takiego głosowania. Dotyczy to również ewentualnej drugiej tury wyborów. Oznacza to, że – w przypadku ewentualnego przeprowadzenia ponownego głosowania – pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego, dokonanym przed pierwszym głosowaniu.​

TERMIN ZGŁOSZENIA ZAMIARU GŁOSOWANIA KORESPONDENCYJNEGO:

– zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju wyborca zgłasza komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy, w której wpisany jest do spisu wyborców najpóźniej do 16 czerwca 2020 r.,

– wyborca podlegający w dniu wyborów obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 23 czerwca 2020 r., natomiast jeżeli rozpoczął podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym dniu, może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 26 czerwca 2020 r.

Mieszkańcy Stargardu (osoby figurujące w spisie wyborców) zamiar głosowania korespondencyjnego zgłaszają do Urzędu Miejskiego przy ul. S. Czarnieckiego 17.

W przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania (druga tura wyborów) wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, może zgłosić komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem właściwego urzędu gminy lub konsulowi (w przypadku głosowania za granicą) zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu, najpóźniej do 29 czerwca 2020 r. W przypadku wyborcy, który w dniu ponownego głosowania będzie podlegał obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, może on zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 7 lipca 2020 r. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do 10 lipca 2020 roku.

FORMA ZGŁOSZENIA ZAMIARU GŁOSOWANIA KORESPONDENCYJNEGO

W przypadku głosowania korespondencyjnego w kraju zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie e-PUAP. Powinno zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy, wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, wskazanie numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej (e-mail). Jeśli zgłoszenie nie będzie spełniało wymogów, wyborca zostanie wezwany do uzupełnienia zgłoszenia w terminie jednego dnia od doręczenia wezwania (wezwanie może zostać dokonane w formie telefonicznej lub elektronicznej).

Wyborca, który nie podlega w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, zamiast wskazania adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, do zgłoszenia może dołączyć deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczego w urzędzie.

Wyborca niepełnosprawny głosujący w kraju może zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.

Zgłoszenia przyjmowane są w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Stargardzie (8:00 – 16:00).

Druki zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego dostępne są na stronie BIP Urzędu Miejskiego (w zakładce WYBORY) oraz w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego przy ul. S. Czarnieckiego 17.

DORĘCZENIE PAKIETU WYBORCZEGO

Wyborca głosujący w kraju nie później niż do 23 czerwca 2020 r. otrzyma pakiet wyborczy.

Natomiast wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, który zamiar głosowania korespondencyjnego zgłosił w okresie od 17 czerwca 2020 r., otrzyma pakiet wyborczy nie później niż do 26 czerwca 2020 r.

Pakiet wyborczy zostanie doręczony do wyborcy przez upoważnionego pracownika Urzędu Miejskiego.

Wyborca może także osobiście odebrać pakiet wyborczy w Urzędzie Miejskim, jeżeli zadeklaruje to w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego.

W celu sprawnego doręczenia pakietu wyborczego konieczne jest podanie numeru telefonu wyborcy.

W skład pakietu wyborczego przekazywanego wyborcy wchodzą:

1) koperta zwrotna;

2) karta do głosowania;

3) koperta na kartę do głosowania;

4) oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania;

5) instrukcja głosowania korespondencyjnego.

Do pakietu wyborczego dołączona będzie także nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille’a, jeżeli wyborca niepełnosprawny zażądał jej przesłania.

(r) – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułOSiR. Basen otwarty. Chętni mogą już popływać
Następny artykułKoronawirus w Zachodniopomorskiem. Nie żyje 20. osoba chora na COVID-19


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj