Potrójne święto saperów w Stargardzie

0

2. Stargardzki Batalion Saperów stacjonuje w naszym mieście już od 50 lat. W tym roku Święto Wojsk Inżynieryjnych i uroczyste nadanie nazwy rondu im. Saperów Stargardzkich połączono z rocznicą dyslokacji batalionu z Gryfic do naszego miasta oraz odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej Saperom Kaniowskim.

– Tegoroczne wyjątkowe święto sapera powinno nas skłaniać do refleksji. Żołnierze z tej formacji są wpisani w tożsamość stargardzkiej ziemi. Wielu Polaków po trudach II wojny światowej trafiło tutaj, by budować swój nowy dom. Poczucie bezpieczeństwa zapewniło im dobrze funkcjonujące, sprawne wojsko. Dziś szczególnie pamiętamy o poświęceniu saperów, którzy ryzykowali własne życie. W Stargardzie ta pamięć na zawsze pozostanie żywa – mówił wczoraj prezydent Rafał Zając podczas uroczystości na terenie „czerwonych koszar”.

Stargardzcy saperzy zwykle świętują w kwietniu – na pamiątkę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej. W tym roku, w związku z pandemią, uroczystości zostały przełożone na czerwiec. Obchody połączono z innymi ważnymi wydarzeniami. W lutym 2020 r. Rada Miejska w Stargardzie zdecydowała, że rondo w ciągu ul. Szczecińskiej będzie nosić imię Saperów Stargardzkich. Teraz oficjalnie odsłonięto tablicę z tą nazwą.

Podczas uroczystości podkreślono, że w 2020 r. mija 50 lat obecności saperów w naszym mieście.

Odsłonięta też została tablica upamiętniająca żołnierzy 1. Kompanii 13. Batalionu Saperów, którzy w latach 1921-1929 służyli w 2. Pułku Saperów Kaniowskich i polegli 27 czerwca 1920 r. w bitwie pod Susłami w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Współcześnie 2. Stargardzki Batalion Saperów należy do 12. Dywizji Zmechanizowanej. Wojska inżynieryjne działają również w czasie pokoju, m.in. wspierają ludność cywilną podczas klęsk żywiołowych.

W stargardzkim batalionie funkcjonuje patrol rozminowania, który jako jedyny aktualnie prowadzi działalność bojową. Jego członkowie zajmują się zabezpieczaniem, a później likwidacją niewypałów i niewybuchów.

(r), fot. – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułMiejskim autobusem nad Miedwie – częściej i taniej  
Następny artykułWybory prezydenta RP. Głosuj bezpiecznie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj