Ińskie Lato Filmowe 2020 – festiwal inny niż zwykle

0

Najważniejsze, że będzie i to w realu. Co nie było takie oczywiste. Zacznie się w zaplanowanym terminie 7 sierpnia i potrwa do 16 sierpnia br. Trzeba liczyć się z obostrzeniami.

  1. ILF pod względem organizacyjnym będzie zdecydowanie inną imprezą, niż dotąd bywało. Ale pod względem jakości repertuaru – będzie, jak było, czyli: świetne filmy (będzie ich mniej, ale za to z podwójną projekcją), wielu znakomitych gości, bogaty program imprez towarzyszących, w tym sporo wycieczek po pięknych okolicach Ińska.

Ze względu na szczególne środki ostrożności związane z epidemią koronawirusa nie będzie biletów, będą tylko karnety. Ich sprzedaż, w limitowanej ilości, wystartowała dzisiaj 7 lipca o godz. 12.00. I po półtorej godziny zakończyła się. Karnety zostały wyprzedane!

W tym roku, z uwagi na liczne ograniczenia w organizacji ILF, w tym także budżetowe, cena karnetu wynosiła wyjątkowo 400 zł. Dla chętnych była jego droższa wersja – z koszulką i kubkiem.

Specjalnym gościem festiwalu będzie znakomity reżyser, malarz, poeta Lech Majewski. Niedawno gościł przez tydzień w Ińsku i był pod wrażeniem tego uroczego miasteczka.

To właśnie jego film pt. „Dolina Bogów”, z udziałem m.in. Johna Malkovitcha,   pokazany zostanie na inaugurację 47. ILF.

Udział w festiwalu zapowiedzieli też m.in.: Adam Woronowicz, Dominika Ostałowska – podczas 47. ILF będzie interpretować prozę Olgi Tokarczuk, a także spotka się z widzami po projekcji filmu „Wojaczek”, w którym grała jedną z główną ról; Maciek Cuske – reż. filmu „Wieloryb z Lorino” (trzy nagrody na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym), zrealizowanego w jednym z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi – Półwyspie Czukockim; Grzegorz Damięcki – aktor widziany ostatnio na ekranie w netflixowym przeboju „W głębi lasu” w reż. Leszka Dawida i Bartka Konopki; Marcin Borchardt – autor dokumentu o Tony Haliku; aktor Marcin Zarzeczny – w Ińsku pojawi się jako odtwórca jednej z ról w filmie „Supernova” w reż. Bartosza Kruhlika, a także autor monodramu „Zwierzenia bezrobotnego aktora”.

Ponadto w ramach imprez towarzyszących wystąpią m.in.: Michał Jacaszek – kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium; SUTARI – siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej: Kasi Kapeli, Basi Songin, Zosi Zembrzuskiej, które eksperymentują z brzmieniami, wplatając w śpiew różnorodne techniki wydobywania dźwięków – od mocnego ludowego śpiewania po miękki słowiański soul, szept lub okrzyk inspirowany ptasim zawołaniem.

Jedną z osób, która w czasie festiwalu przeprowadzi nas przez świat Ińskiego Parku Krajobrazowego, będzie etnobotaniczka dr Anna Traut-Seliga, wykładowca przedmiotów przyrodniczych w Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach. Zawodowo i społecznie pracująca jako ochroniarz przyrody, członkini Polskiego Towarzystwa Botanicznego.

Będą też warsztaty ekologiczne „Zero Waste dla początkujących”, które poprowadzi Ania Jaklewicz. Rocznie na świecie produkowanych jest 330 milionów ton plastiku. To więcej niż ważą wszyscy ludzie żyjący na Ziemi. Tylko 14 procent kiedykolwiek wyprodukowanego plastiku zostało odzyskane jako surowiec. Rozkład plastikowej butelki czy siatki trwa około 450 lat. Może więc czas ograniczyć jego ilość?

Organizatorami 47. ILF są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Gminy i Miasta w Ińsku.

bk

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Punkt nad strefą spadkową
Następny artykułDla nich UE nie ma tajemnic


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj