Stargard, 21 lipca 2020 r. Wystawa „Tu rodziła się Solidarność”

0

21 lipca (wtorek) o godz. 12.00 w Stargardzie przy ul. Wyszyńskiego odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej „Tu rodziła się Solidarność”. W wydarzeniu udział wezmą świadkowie wydarzeń z sierpnia 1980 r., którzy brali udział w strajkach, oraz prezydent Stargardu Rafał Zając i dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz.

Wystawa powstała z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Oprócz plansz ogólnopolskich, prezentuje ujęcie tematu w wymiarze lokalnym oraz regionalnym. Plansze przedstawiające strajki w Stargardzie zaprezentowane zostaną premierowo. Poza Stargardem, wystawa zostanie równocześnie otwarta w 16 innych miastach w Polsce, a przez wakacyjne miesiące odwiedzi w sumie 53 miejsca w kraju.

Dlaczego właśnie w Stargardzie? Był to, oprócz Szczecina, jeden z ważniejszych ośrodków strajkowych w regionie. Stargardzkie zakłady stanowiły ważne zaplecze Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W mieście znajdowało się wówczas kilka dużych fabryk i kombinatów o znaczeniu strategicznym, z punktu widzenia władz, także protesty w nich nie mogły pozostać niezauważone.

Wystawa będzie prezentowana w naszym mieście od 21 lipca do 13 sierpnia br.

(r) – źródło: IPN O/Szczecin

Poprzedni artykułJazz zagości na Starówce – w plenerze
Następny artykułPomorze Zachodnie z hybrydami. Jest umowa z Newagiem


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj