Chcą zbadać, jak stan epidemii wpłynął na funkcjonowanie i odporność psychiczną mieszkańców regionu

0

Pandemia koronawirusa w nagły sposób, niemal z dnia na dzień, zmieniła naszą rzeczywistość. Wiele osób od połowy marca, starając się funkcjonować w nowej codzienności, doświadcza strachu o zdrowie i życie swoje oraz bliskich, boryka się też z brakiem poczucia wsparcia i niepewnością jutra.

To wszystko ma bezpośredni wpływ na stan psychiki. Mimo luzowania obostrzeń, dolegliwości o podłożu depresyjno-lękowym dają coraz częściej znać o sobie. Potwierdzają to psycholodzy i terapeuci oraz specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym. Projekt badawczy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Urzędu Marszałkowskiego WZ, do udziału w którym zaproszeni są mieszkańcy regionu, ma przynieść odpowiedź na pytanie, w jak dużym stopniu pandemia wywiera na nas negatywny wpływ o podłożu psychofizycznym.

Do badania prowadzonego przez Zakład Pielęgniarstwa PUM w Szczecinie dołączył Wydział Współpracy Społecznej UM WZ, który zajmuje się także zadaniami w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Celem projektu realizowanego przez PUM pod kierownictwem dr Anny Cybulskiej i mgr Kamili Rachubińskiej, jest ocena funkcjonowania psychospołecznego Polaków w warunkach pandemii oraz personelu medycznego, przeciążonego codzienną pracą i stresem.

Analizie poddane zostaną m.in. przykłady nasilenia lęku, depresyjności, poczucia samotności oraz stresu wśród pracowników służby zdrowia. Badacze dokonają także oceny jakości życia Polaków w warunkach pandemii oraz zaburzeń wywołanych stresem potraumatycznym, wywołanym przez przymus funkcjonowania w rzeczywistości COVID-19.

Uzyskane w ten sposób dane okażą się bardzo cenne w określeniu kondycji psychicznej mieszkańców regionu oraz zdolności adaptacji w warunkach pandemii. Umożliwią też przygotowanie różnorodnych form psychologicznego wsparcia.

Badanie posiada pozytywną opinię Komisji Bioetycznej PUM. Linki do kwestionariuszy można pobrań poniżej:

– Ocena funkcjonowania psychospołecznego Polaków w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScEmSYFhE_PgY9ASMOf6yFT2bzt9H2bGsBGw8_HKXNDuSBP6g/viewform?vc=0&c=0&w=1&fbclid=IwAR1mFlSonIlrhzwIgxzAxySmKhAQa030VJGGRv6WUQWU9c-MAEbml_UbRoo

– Ocena funkcjonowania psychospołecznego personelu medycznego w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeNob_0HQIQX26SefplxLrwGwHk4UJbQNfV5KWJdK_In_3CyQ/viewform?vc=0&c=0&w=1&fbclid=IwAR3HcQWrjeJUg02-UZMgzCALkTix9rXorvEvRaTAqRmucar338VqNGVh2Pc

Kwestionariusze badań będę dostępne do września 2020 r.

Na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące projektu odpowiedzą prowadzące badania, najlepiej w formie mailowej. Zainteresowani mogą nawiązać kontakt pod adresem: http://[email protected]  oraz http://[email protected].

(r) – źródło: Starostwo w Stargardzie 

Poprzedni artykułWyniesione i doświetlone przejście dla pieszych na skrzyżowaniu Limanowskiego z Wojska Polskiego
Następny artykułKoronawirus. Zakażone 3 kolejne osoby w powiecie stargardzkim


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj