Skokowo rośnie liczba zatrzymanych praw jazdy w Wydziale Komunikacji

0

Konsekwencją nowelizacji przepisów Prawa o ruchu drogowym, zwiększającej zakres wykroczeń karanych zatrzymaniem prawa jazdy lub cofnięciem uprawnień do kierowania pojazdami, jest większa ilość zatrzymanych dokumentów w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, na bieżąco uzupełnianej przez Wydział Komunikacji Starostwa w Stargardzie.

Biorąc pod uwagę dane, gromadzone przez trzy ostatnie lata, skokowo rośnie ilość zatrzymanych praw jazdy. To konsekwencje łamania przez kierowców przepisów, powodujących  bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Według stanu na dzień 31.12.2018 r. zatrzymano łącznie 55 praw jazdy. Rok później – już po wprowadzeniu w życie znowelizowanych przepisów – odnotowano w systemie 213 zatrzymanych uprawnień do prowadzenia pojazdów. Licząc natomiast od 1 stycznia do 17 lipca tego roku, zatrzymano już 165 praw jazdy.

Decyzje o zatrzymaniu dokumentów wynikają z prowadzonych postępowań przez policję i prokuraturę, a także prawomocnych wyroków sądowych.

Tymczasem kierowców czekają nowe, zaostrzone przepisy, poszerzając po raz kolejny katalog wykroczeń, których konsekwencją będzie utrata prawa jazdy. W ramach kolejnej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, utrata uprawnień do kierowania nastąpi w sytuacji przekroczenia dopuszczalnego limitu prędkości o 50 km/h – także poza obszarem zabudowanym. Nowe przepisy jednolicą również dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, niezależnie od pory dnia, oraz zwiększają zakres ochrony pieszego w pobliżu wyznaczonego przejścia dla pieszych.

Można więc spodziewać się, że liczba zatrzymanych praw jazdy do końca roku po raz kolejny może istotnie wzrosnąć w rejestrach Wydziału Komunikacji stargardzkiego starostwa.

(r) – źródło: Starostwo w Stargardzie

fot. Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie

Poprzedni artykułPara policjantów zapobiegła tragedii nad wodą
Następny artykułKoronawirus. Zakażonych 6 kolejnych osób w powiecie stargardzkim


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj