Kolejowa drezyna wzbogaci nową siedzibę stargardzkiej „budowlanki”

0

Pojazd – swoją obecnością na specjalnym torze ekspozycyjnym – nawiązywać będzie do kolejarskich tradycji Stargardu oraz przypomni o kontynuowanych przez Zespół Szkół Budowlano-Technicznych kierunkach kształcenia kolejowego.

Umowę w sprawie nieodpłatnego przekazania specjalistycznego pojazdu szynowego na rzecz szkoły podpisał dyrektor „budowlanki” z przedstawicielami PKP PLK SA – Zakładu Linii Kolejowych w Szczecinie.

Drezyna przed nową siedzibą ZSBT przy ul. Ceglanej spodziewana jest po wakacjach. Dotrze do Stargardu na samochodowej platformie niskopodwoziowej. Następnie ustawiona zostanie na specjalnym torze ekspozycyjnym, który uczniowie „budowlanki” przygotują niedaleko szkolnego parkingu.

Wykonają kompletny tor pod drezynę

Pierwsze elementy toru kolejowego, służące jako park techniczny do szkolenia uczniów, są już gotowe. W ramach praktyk do wykonania został kompletny  tor z odpowiednio przygotowaną podbudową, na którym ustawiona zostanie drezyna po przetransportowaniu na nowe miejsce – przed budynek szkoły.

Przekazanie drezyny to jeden z bardziej spektakularnych punktów umowy o współpracy zawartej przez stargardzki ZSBT z PKP PLK, które zarządzają infrastrukturą kolejową w Polsce. Inne dotyczą kontynuowania kształcenia w nowym roku szkolnym 2020/ 21 w klasie o profilu ‘Budowa dróg kolejowych i konstrukcji stalowych’ w ramach funkcjonującego w „budowlance” Technikum nr 3.

Kierunki kształcenia kolejowego otwarto w porozumieniu z PKP PLK przed blisko ośmioma laty. Podejmując współpracę ze szkołą, zarządca sieci kolejowej w Polsce chce zapewnić sobie dopływ młodych kadr, szczególnie na stanowiskach dotkniętych narastającą z roku na rok luką pokoleniową. Stąd kształceniu towarzyszy szereg zachęt w postaci stypendiów dla uczniów, praktyk w jednostkach Zakładu Linii Kolejowych, a także  gwarancji zatrudnienia po ukończeniu nauki. Przed absolwentami kolejowych kierunków ZSBT otwierają się też możliwości dalszego kształcenia, zdobywania specjalizacji oraz podwyższenia kwalifikacji zawodowych.

Eksponat świadczący o kolejowej tradycji miasta

Podpisując umowę z Zespołem Szkół Budowlano-Technicznych, PKP PLK zobowiązały się także do wsparcia szkoły w rozpoczętym naborze absolwentów klas ósmych na nowy rok szkolny. Zainteresowanych nauką w klasie o profilu kolejowym czeka tym razem 5 lat kształcenia, zakończonego egzaminem zawodowym i maturalnym.

Drezyna typu WM-10 będzie stałym eksponatem przed budynkiem ZSBT przy ul. Ceglanej. Maszyny tej serii eksploatowano  w latach 70. i 80. XX w. Pojazd przekazany stargardzkiej „budowlance” wyposażony jest w wirnik i pług do odśnieżania toru. Ma być doskonale widoczny dla przechodniów i kierowców, świadcząc o tradycji miasta, który w nieodległej przeszłości rozwijał się dzięki kolei.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułBędą grać „bez prądu”
Następny artykułPracownica Urzędu Marszałkowskiego WZ zakażona koronawirusem. Nie było kontaktów z interesantami


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj