Przejęcie Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach

0

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zgodził się przejąć kompleks pałacowo-folwarczny w Przelewicach. Gmina od dłuższego czasu sygnalizowała problemy finansowe z utrzymaniem obiektu.

Sprawie tej poświęcone było spotkanie marszałka Olgierda Geblewicza i wicemarszałka Olgierda Kustosza z wójtem oraz radnymi gminy Przelewice. Doszło do niego 30 lipca br. Zarząd Województwa, doceniając klasę zabytkowego kompleksu z pięknym ogrodem, zdecydował się na przedstawienie oferty współpracy.

– To dla Pomorza Zachodniego cenny ośrodek turystyczny, o wyjątkowych walorach przyrodniczych i historycznych. Samorząd województwa dostrzega potencjał tego miejsca oraz docenia zaangażowanie gminy i próby jego wykorzystania. Zdajemy sobie także sprawę z trudności, które Państwo napotykają przy realizacji planów dotyczących ogrodu i jego utrzymania – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Marszałek i wicemarszałek zaproponowali współpracę pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Gminą Przelewice. Pozwoliłaby ona zaprogramować środki finansowe, które korzystnie wpłyną na kondycję kompleksu. Odciążyłaby także budżet gminy, a jednocześnie dawałaby jej mieszkańcom gwarancję dostępu do oferty ogrodu na dotychczasowych zasadach. Proces ten wymaga zgody Rady Gminy Przelewice i Radnych Województwa Zachodniopomorskiego.

– Współpraca wpłynie również na ożywienie gospodarcze okolicy, dając przy tym lokalnej społeczności możliwość różnego typu działalności, które można prowadzić, mając w sąsiedztwie taką atrakcję – dodał wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Bogata kolekcja drzew i krzewów na powierzchni 30 ha, ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata, przyciąga tysiące turystów. W odbudowanym w 2006 r. XIX-wiecznym pałacu mieszczą się sale konferencyjne, szkoleniowe, laboratoria i pokoje gościnne. Od 1976 roku wpisany jest do rejestru zabytków. Jest własnością gminy Przelewice.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułKoronawirus. Mamy nowy dobowy rekord w Polsce – 657 zakażeń
Następny artykułUratowali malutkiego myszołowa. Niedługo będzie na wolności


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj