Meisinger Festival. Piazzolla i tangowi anarchiści w kolegiacie

0

W wyjątkowej scenografii remontu stulecia najpiękniejszego kościoła w województwie odbył się koncert inaugurujący w Stargardzie trzecią edycję Meisinger Music Festival.

W naszym mieście wystąpił Krzysztof Meisinger wraz z AstorArte String Quintet. Gościem specjalnym była Alicja Węgorzewska.

Koncert stał się okazją do oficjalnego uhonorowania parafii NMP Królowej Świata tytułem Kreatora Kultury. O przyznaniu wyróżnienia zdecydowano już kilka miesięcy temu. Pandemia nie pozwoliła jednak na wręczenie okolicznościowej statuetki proboszczowi parafii – księdzu Januszowi Posadzemu.

Obecny na koncercie prezydent Rafał Zając gratulował proboszczowi tego, że konsekwentnie udaje mu się przekształcać kolegiatę.

– Świątynia jest teraz nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także stała się strefą wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie – mówił prezydent. – Cieszę się, że możemy być uczestnikami tego historycznego remontu. Taką modernizację kolegiata przechodzi raz na sto lat. Tytuł Kreatora Kultury to również podziękowanie miasta za starania księdza Janusza Posadzego, dzięki któremu jeden z naszych najcenniejszych zabytków odzyskuje blask.

Podczas koncertu w kolegiacie publiczność wysłuchała utworów Astora Piazzolli w aranżacji Krzysztofa Meisingera i muzyków AstorArte String Quintet. Wydarzenie swoim występem uświetniła mezzosopranistka Alicja Węgorzewska.

Krzysztof Meisinger przybliżył postać Piazzolli, nazywając go „tangowym anarchistą”.

Astor Piazzolla kochał tango, ale nie w tradycyjnej formie, lecz rozbudowanej muzycznie – bliższej utworowi symfonicznemu czy jazzowemu, i nie do tańczenia, ale do słuchania. Zawsze jednak z charakterystyczną dla tanga atmosferą melancholii. Współcześni mu Argentyńczycy oburzali się na takie – bardzo przetworzone – potraktowanie tanga. Kompozytor spotykał się nawet z przejawami agresji. Ostatecznie jego kompozycje zostały docenione i trafiły na europejskie, i nie tylko, sale koncertowe. On sam jest uznawany za jednego z ważniejszych kompozytorów XX wieku.

– My też jesteśmy tangowymi anarchistami – stwierdził w imieniu zespołu Krzysztof Meisinger.

Koncert w Stargardzie rozpoczął trzecią edycję Meisinger Music Festival. Miłośnicy muzyki mogą jeszcze wziąć udział w koncertach w Szczecinie i Barlinku. W programie utwory m.in. W. A. Mozarta, J. S. Bacha i F. Schuberta. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

bk – źródło: Wikipedia

fot. Maciej Kuszela

Poprzedni artykułZUS. Więcej firm skorzysta ze zwolnienia z opłacania składek
Następny artykułKoronawirus. 64. zakażona osoba w powiecie stargardzkim


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj