MDK. „Powroty” – wystawa prac Sylwii Wojewody

0

Ta wystawa jest pierwszą z cyklu prezentacji artystycznych dawnych uczestników pracowni grafiki warsztatowej Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie, którzy kontynuują swoją twórczą drogę, często już jako absolwenci uczelni artystycznych.

Sylwia Barbara Wojewoda urodziła się w 1997 roku w Stargardzie. Jej zainteresowanie sztuką sprawiło, że trafiła do pracowni Jolanty Brejdak i Daniela Januchowskiego, jak też do pracowni grafiki warsztatowej Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie.

Jak informuje Ryszard Baloń, już wtedy swoją kulturę artystyczną oparła na doskonałym rysunku i niezwykle precyzyjnej grafice, co w latach 2015 – 2016 zaowocowało wieloma sukcesami artystycznymi w kraju i za granicą. M.in. otrzymała wówczas wyróżnienia w międzynarodowym konkursie graficznym Primo Premio Grafika Italiana w Wigonzy we Włoszech oraz na Międzynarodowym Biennale Graficznym w Toruniu. Była również nagradzana na Międzynarodowym Biennale Graficznym „Niech żyje linia i 8×8” we Wrocławiu. W roku 2017 otrzymała nagrodę Złotego Rylca im. Henryka Feilhauera  na XXVI Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku. Wystąpiła wówczas jako najmłodsza uczestniczka jednego z najbardziej renomowanych konkursów graficznych na świecie.

– Bardzo wrażliwa, niezwykle uważna obserwatorka życia pokonywała kolejne progi artystycznych zamierzeń, żeby je wreszcie sfinalizować jako studentka wzornictwa 2. stopnia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz towaroznawstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu – mówi Ryszard Baloń.

Uwielbia zabawę przestrzenią, którą tworzy z różnorodnych przedmiotów, nadając im odpowiednią wagę i znaczenie. Jej malarstwo świeci zarówno światłem koloru, jak i radością tworzenia. Z obrazów wyziera młodzieńcza werwa i – charakterystyczna dla artystki – rozwaga, refleksja oraz szacunek dla natury, którą się zajmuje.

Sylwia Barbara Wojewoda zajmuje się także projektowaniem oraz grafiką.

Jej wystawę malarstwa można oglądać w Galerii Kominkowej stargardzkiego MDK. Tam też 23 września br. o godz. 17 odbędzie się finisaż.

(r)

Poprzedni artykułW tym mieszkaniu osoby z autyzmem będą się uczyć samodzielności
Następny artykułSkazani uczą się zawodu


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj