Skazani uczą się zawodu

0

W zakładach karnych i aresztach śledczych okręgu szczecińskiego, po przerwie spowodowanej ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19, rozpoczął się kolejny cykl szkoleń zawodowych dla osadzonych.

Aktualnie realizowanych jest 10 kursów, w których uczestniczy ok. 120 skazanych. Kształcą się oni w kierunkach: pracownik ogólnobudowlany, pomocnik kucharza, konserwator terenów zielonych, tapicer meblowy czy monter sieci elektrycznych. Wszystkie szkolenia realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Brak odpowiedniego wykształcenia i posiadania konkretnego zawodu w dużym stopniu pozbawia człowieka możliwości zdobycia i utrzymania pracy, a co się z tym wiąże – również środków na swoje utrzymanie. Deficyty w zakresie wiedzy i umiejętności niejednokrotnie skłaniały osadzonych do poszukiwania innych źródeł dochodu, a w konsekwencji wchodzenia w konflikt z prawem. Dlatego w oddziaływaniach resocjalizacyjnych funkcjonariusze Służby Więziennej duży nacisk kładą właśnie na nauczanie i pracę.

– Obecnie stargardzka jednostka penitencjarna prowadzi kurs przygotowujący do zawodu pracownika ogólnobudowlanego, jednego z najbardziej deficytowych zawodów na rynku pracy. Takim szkoleniem w pierwszej kolejności obejmowani są ci więźniowie, którzy nie mają wyuczonego zawodu lub mają taki zawód, w którym dotychczas nie potrafili znaleźć zatrudnienia – mówi por. Grzegorz Terlikowski, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Stargardzie.

Dodatkowym elementem realizowanych przez Służbę Więzienną szkoleń jest edukacja skazanych w zakresie technik aktywnego poszukiwania pracy oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Osadzeni otrzymują więc kompleksową wiedzę i umiejętności praktyczne, aby po odbyciu kary móc uczciwe zarobić na swoje utrzymanie i nie wracać na drogę przestępstwa.

(r), fot. – źródło: Służba Więzienna w Szczecinie

Poprzedni artykułMDK. „Powroty” – wystawa prac Sylwii Wojewody
Następny artykułKoronawirus. 66. zakażona osoba w powiecie stargardzkim


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj