Narodowe Czytanie „Balladyny” – w plenerze

0

Zbliża się 9. edycja Narodowego Czytania Arcydzieł Literatury Polskiej. Ta wyjątkowa akcja została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Dzięki niej wracamy do klasycznych dzieł polskiej literatury. A przy okazji jest przypomnieniem, jak ważną rolę w życiu społecznym pełnią biblioteki.

Książnica Stargardzka, podobnie jak w latach poprzednich, dołączyła do tegorocznego Narodowego Czytania, którego lekturą będzie dramat fantastyczny Juliusza Słowackiego z 1839 roku pt. „Balladyna”. I tym razem stargardzcy bibliotekarze będą starali się uczestniczyć w tej akcji wraz ze stargardzianami w niebanalny sposób.

O tym, czego można się spodziewać w sobotę 5 września od godz. 11.00 przy tymczasowej siedzibie Książnicy Stargardzkiej przy ul. Wojska Polskiego nr 3, świadczy już oryginalny zwiastun imprezy, przygotowany przez bibliotekarzy, a który można obejrzeć na stronie Książnicy i w jej mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/ksiaznica.

Mówi Krzysztof Kopacki, dyrektor Książnicy: – Ten tekst Słowackiego nigdy się nie zestarzeje. Żądza władzy za wszelką cenę, zdrada najbliższych dla osiągnięcia własnych celów, wielkie ideały niszczone przez zawistnych – to tematy powracające w literaturze i w życiu codziennym od zawsze. Słowacki przedstawia je w sposób uniwersalny – za to z bardzo gorzkim finałem dla wszystkich uczestników konfliktu.

Akcja, na którą Książnica Stargardzka zaprasza wszystkich stargardzian, odbędzie się na terenie zielonym przy jej obecnej siedzibie, który zostanie specjalnie przystosowany do Narodowego Czytania. Bibliotekarze mają nadzieję, że dopisze również pogoda, ponieważ w tymczasowej siedzibie nie ma warunków – zwłaszcza podczas panującej epidemii – na przeprowadzanie spotkań o takiej skali.

– Mam nadzieję, że nimfa Goplana będzie pod względem pogody dla nas łaskawa – dodaje dyrektor.

(r)

fot. Sławek Alex

Poprzedni artykułStworzyła uczniom szansę rozwoju i godnego życia. Po niemal 40 latach pracy odeszła na emeryturę
Następny artykułPrezydent Stargardu: Historia musi być nauczycielką życia


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj