Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wstrzymuje pomoc finansową dla Portu Lotniczego Szczecin–Goleniów

0

To reakcja Zarządu WZ na brak obiecanych przez rząd środków. Informacje uzyskane podczas posiedzenia Rady Nadzorczej przedsiębiorstwa wskazują, że lotnisko znajduje się na krawędzi upadłości. Możliwości samorządu są niewystarczające, by długofalowo poprawić sytuację Portu.

28 sierpnia br. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego odrzucił projekty uchwał w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie Aneksu nr 3 do Porozumienia Wspólników Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów sp. z o. o. oraz w sprawie objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów sp. z o. o. Decyzja Samorządu Województwa oznacza brak zgody na rozpoczęcie dokapitalizowania przedsiębiorstwa kwotą 40 mln zł do 2028 r. Pierwsze 5 mln zł miało trafić do Portu Lotniczego jeszcze w tym roku.

– W mojej ocenie sytuacja Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów jest dramatyczna, a potwierdziły to tylko informacje uzyskane po posiedzeniu Rady Nadzorczej. Musimy odpowiedzialnie gospodarować pieniędzmi z budżetu województwa, każdy wydatek musi być celowy i skuteczny. Nie stać nas na wyrzucanie pieniędzy w błoto, dlatego wstrzymujemy finansowanie Portu Lotniczego do czasu, aż rząd się uaktywni i na konto lotniska wpłynie obiecana pomoc – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Jeszcze w czerwcu br. marszałek alarmował, że straty spowodowane rządową decyzją o zakazie lotów komercyjnych i obowiązkiem utrzymania użyteczności publicznej przekroczyły 3,5 mln zł i mogą grozić bankructwem Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. Jedyną realną pomocą, jaką od wystąpienia pandemii otrzymał Port, była udzielona – dzięki wsparciu województwa – pożyczka w wysokości 2,5 mln zł z Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA. Bez tych pieniędzy pracownicy nie dostaliby pensji za maj, a lotnisko najprawdopodobniej nie byłoby w stanie wznowić operacji w ruchu pasażerskim. Krytyczną sytuację spółki unaoczniają milionowe zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego.

Rządowe wsparcie miało być uruchomione Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu i trybu rozliczania i dokumentowania kosztów utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej lotniska, ale przepisy nie zostały wydane. Dokument jest obecnie sprawdzany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a następnie czeka go notyfikacja przez Komisję Europejską. Co ważne, w myśl zapisów, pomoc nie obejmie wszystkich poniesionych przez lotnisko kosztów w okresie pandemii.

W latach 2013 – 2019 Województwo Zachodniopomorskie (20,62% udziałów w PL Szczecin-Goleniów) i Gmina Miasto Szczecin udzielili spółce wsparcie w wysokości 57,4 mln zł (województwo – 31.9 mln zł, Szczecin – 25,5 mln zł.). Pomimo obietnic ze strony premiera, strona rządowa do tej pory nie wywiązała się ze wsparcia inwestycyjnego.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułNowy rok szkolny z reżimem sanitarnym – w żłobku, przedszkolach i szkołach podstawowych
Następny artykułBłękitni Stargard. Porażka na początek


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj