Nowy rok szkolny z reżimem sanitarnym – w szkołach ponadpodstawowych

0

Po kilkumiesięcznej przerwie w szkołach, spowodowanej  obostrzeniami stanu epidemii, oraz kolejnych tygodniach niepewności związanej z organizacją zajęć, zainaugurowano wczoraj nowy rok szkolny – także w 6 szkołach ponadpodstawowych w Stargardzie, prowadzonych przez Powiat Stargardzki, w tym w Szkole Podstawowej Specjalnej.

Dzisiaj 2 września zaczęły się tam lekcje. W szczególnych warunkach, w zgodzie z wytycznymi sanepidu, w klasach szkół ponadpodstawowych kształcić się będzie ogółem 4439 uczniów – łącznie ze Szkołą Podstawową Specjalną. Edukację w nowym roku nauki rozpoczęło 1117 uczniów klas pierwszych (w ubiegłym roku było odpowiednio 2049 pierwszoklasistów). Do klasy pierwszej w Szkole Podstawowej Specjalnej przyjęto 22 osoby. Łącznie uczyć się tam będzie 160 podopiecznych placówki przy Wita Stwosza. Dla 48 z nich szkoła będzie prowadzić zajęcia wczesnego wspomagania.

Nowy rok w szkołach i placówkach oświatowych Powiatu Stargardzkiego rozpoczęło także 439 nauczycieli w pełnym wymiarze godzin oraz 74 zatrudnionych na części etatu, jak też 41 etatowych pracowników administracji oraz 104 obsługi w szkołach.

W tym roku szkolnym wszystkie placówki oświatowe wprowadziły u siebie zalecenia GIS i Ministerstwa Zdrowia. Główne obostrzenia obowiązujące w szkołach dotyczą dezynfekcji pomieszczeń, konieczności higieny wśród uczniów i personelu, a także zachowania dystansu społecznego w klasach i pomieszczeniach wspólnych. Powiatowy Inspektor Sanitarny zaleca także noszenie maseczek na przerwach i organizację zajęć w taki sposób, by unikać większych skupisk uczniów. Osoby postronne obowiązuje zakaz wstępu na teren szkoły.

Najbliższe dni oraz tygodnie zweryfikują przyjęte założenia. Rozstrzygną też, czy odpowiedni okazał się poziom bezpieczeństwa sanitarnego w placówkach, razem z innymi rozwiązaniami, wprowadzonymi na czas pandemii.

Życzenia starosty stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej dla uczniów, kadry pedagogicznej i pracowników oświaty: „Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy zupełnie inaczej niż zwykle. Bez uroczystych inauguracji, pełnych wakacyjnych wrażeń. Pandemia, z którą zmagamy się od kilku miesięcy, jeszcze przez długi czas będzie kształtować naszą codzienność. I w takich właśnie okolicznościach wróciliście do szkół i klas – po przymusowej przerwie.

Rozpoczynający się właśnie rok nauki przypomina równanie z wieloma niewiadomymi – tak dla uczniów, nauczycieli, jak i dyrektorów szkół czy  samorządów. Mam jednak nadzieję, że rozwiążemy je wszyscy – zachowując odpowiedzialność za siebie i bezpieczeństwo innych.

Życzę Wam zatem przede wszystkim zdrowia. I te życzenia w obecnych warunkach mają swoje doniosłe znaczenie. Ten nowy rok, mimo że rozpoczęty w cieniu pandemii, niech przyniesie Wam wiele satysfakcji z osiągniętych wyników w nauce.  Kadrze pedagogicznej życzę również  wytrwałości w znoszeniu trudów, jakie są naszym wspólnym udziałem. Niech najbliższe tygodnie i miesiące pozwolą Wam na osiągnięcie zamierzonych celów i  spełnienie marzeń, którym nie przeszkodzą żadne obostrzenia.

W imieniu swoim i współpracowników życzę Wam dobrego, spokojnego i bezpiecznego roku nauki w sytuacji, która dla nas wszystkich okazała się dużym wyzwaniem.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Porażka na początek
Następny artykułMOPS. Dyrektor Małgorzata Olejnik już rozpoczęła pracę  


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj