SCK. Światło i dźwięk z najwyższej półki

1

Dzięki zakończonej w 2019 roku modernizacji oświetlenia i nagłośnienia Dużej Sceny, Stargardzkie Centrum Kultury „awansowało do technologicznej ekstraklasy tego typu obiektów w Polsce”.

Z taką opinią spotykamy się w artykule zamieszczonym we wrześniowym wydaniu branżowego czasopisma „Muzyka i Technologia”. Można tam przeczytać o szczegółach technicznych tej inwestycji w SCK. Artykuł jest dostępny także on-line – wystarczy kliknąć tutaj. Jego autor – Tomasz Nowak przybliża nie tylko samą inwestycję, ale także historię obiektu przy ul. J. Piłsudskiego.

– Konieczność modernizacji sceny pojawiła się w momencie powstania Orkiestry Camerata Stargard. Jej koncerty na Dużej Scenie SCK wymagały dodatkowego oświetlenia proscenium oraz poprawy akustyki samej sceny – mówi dla „Muzyka i Technologia” dyrektor SCK Andrzej Kaszubski. – Kolejnym czynnikiem, który miał wpływ na podjęcie decyzji o modernizacji, była konieczność wynajmowania nagłośnienia na koncerty artystów, którzy w swoich wymaganiach technicznych nie akceptowali naszego sprzętu.

Stąd też w Stargardzkim Centrum Kultury zainstalowano profesjonalne systemy oświetlenia i nagłośnienia. Z powodu pandemii koronawirusa jeszcze nie wszyscy mieszkańcy zdążyli się z nimi zapoznać.

Na przykład, dzięki instalacji najnowocześniejszego systemu dźwięk rozchodzi się równomiernie po całej sali. Niezależnie od zajmowanego miejsca – także na balkonie lub pod nim – różnice w odbiorze są już niedostrzegalne. Wynoszą maksymalnie kilka decybeli. W SCK zainstalowano nagłośnienie firmy Meyer Sound. Z ich sprzętu korzysta m.in. Metallica.

Dla słuchaczy to zupełna zmiana jakości. Koncepcja systemu powstała w USA. Przez ponad 1,5 roku przygotowywano się do jej realizacji, przeprowadzając wiele prób i pomiarów.

Wartość całego przedsięwzięcia to około 2,2 mln zł. Inwestycja w 30 proc. została sfinansowana z budżetu miasta. Na pozostałą część SCK wzięło kredyt.

bk – źródło: „Muzyka i Technologia”

fot. Paweł Daszkiewicz

Poprzedni artykułKoronawirus. Wczoraj 1 osoba, dzisiaj 4 – zakażone w powiecie stargardzkim
Następny artykułPo długiej przerwie – koncert Orkiestry Camerata Stargard


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

  1. Przecież na tej scenie grają amatorzy i chałturnicy co przyjechali kasę trzepać.
    SCK zeszło na psy z repertuarem, który nic atrakcyjnego nie oferuje.
    „Wieś tańczy, wieś śpiewa!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj