Wymień plastikowe butelki na nagrody. Do wygrania nowoczesne recyklomaty

0

Trwa ogólnopolski konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”. Samorządy – gminy do 50 tys. mieszkańców – mogą powalczyć o nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych, które nagradzają mieszkańców za każde wrzucone opakowanie poprzez specjalną aplikację.

Inicjatorem konkursu jest firma Coca-Cola Polska, a partnerami Fundacja Nasza Ziemia oraz firma EcoTech System. Akcję honorowym patronatem objęło Ministerstwo Rozwoju.

Według badania ARC Rynek i Opinia, 66% Polaków deklaruje, że segreguje odpady. Sens w tym działaniu widzi jednak zaledwie 58%, a już tylko 15% badanych potrafiłoby poprawnie posegregować śmieci. Celem konkursu „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” jest zachęcenie obywateli do segregowania odpadów, które mogą zyskać nowe życie, jeśli tylko trafią do odpowiedniego pojemnika.

Zbierać selektywnie i poddawać recyklingowi

– W badaniu firmy DS Smith Polska aż 68% Polaków przyznało, że wyrzuciło do kosza na śmieci zmieszane rzeczy, które ich zdaniem mogły zostać poddane recyklingowi. Nie wszystkie opakowania da się wyeliminować i z tymi, które już wygenerujemy, musimy postępować zgodnie z praktyką gospodarki cyrkularnej – zbierać selektywnie i poddawać recyklingowi. Recyklomaty są bardzo atrakcyjnym i skutecznym narzędziem do zachęcania ludzi do recyklingu i przypominania, że warto segregować odpady i dbać o nasze środowisko – mówi Sławomir Brzózek, niezależny ekspert ekologiczny,  koordynator grantu „Świat bez odpadów”.

Po sukcesie konkursu w Warszawie, gdzie rok temu Fundacją Nasza Ziemia – we współpracy z samorządem Warszawy – postawiła 10 recyklomatów, Coca-Cola wraz z partnerami rozszerza projekt na kolejne miejscowości w Polsce i tym razem kieruje swoją akcję do mniejszych ośrodków. Dzięki konkursowi recyklomat może stanąć w dowolnej polskiej gminie liczącej do 50 tys. mieszkańców.

System rejestruje transakcję i nagradza użytkownika

– Pragniemy zachęcać ludzi do nawyków proekologicznych w sposób innowacyjny i angażujący – mówi Anna Solarek,  dyrektor ds. komunikacji i kontaktów zewnętrznych w Coca-Cola Poland Services. – Konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” jest częścią naszej globalnej ambicji „Świat bez Odpadów”. Zobowiązaliśmy się w niej, że do 2030 roku zbierzemy i przekażemy do recyklingu tyle opakowań, ile trafia od nas do rąk konsumentów. W 2019 roku zebraliśmy blisko 60% naszych opakowań i stale pracujemy nad tym, żeby każdego roku ta liczba była wyższa.

Jak działają recyklomaty? Po wrzuceniu butelki PET do recyklomatu system rejestruje transakcję i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę ECO-punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców.

Konkurs jest skierowany także do aktywistów, społeczników, wszystkich ludzi, którym zależy na świecie bez odpadów oraz tych, którzy będą chcieli namówić swoje władze samorządowe, aby tego typu rozwiązania stały się powszechne w ich gminie.

Zgłoszenia do konkursu – do 16 września br.

Zadanie konkursowe:

– Wypełnienie formularza zamieszczonego w serwisie  https://swiatbezodpadow.pl/konkurs-recyklomaty, w którym należy podać informacje o dotychczasowych działaniach gminy na rzecz ochrony środowiska

– Przedstawienie pomysłów na nagrody przyznawane za wrzucone odpady

– Zapewnienie bieżącej obsługi recyklomatu

– Wskazanie lokalizacji w ogólnie dostępnym miejscu dla wszystkich mieszkańców

Nagroda:

– Nowoczesny recyklomat do automatycznej segregacji butelek PET

– Instalacja i podłączenie recyklomatu

– Szkolenie z obsługi i konserwacji recyklomatu

– 12-miesięczna gwarancja na działanie

– Swobodny dostęp do aplikacji mobilnej na iOS i Android – ECO-Portfel dla użytkowników do korzystania z recyklomatów i zbierania ECO-punktów

– Licencja na okres 12 miesięcy na dostęp i podłączenie recyklomatu do Centralnej Platformy ETS

Zgłoszenia do konkursu potrwają do 16 września. Następnie zebrane wnioski oceni komisja konkursowa, która wyłoni zwycięskie gminy. Lista gmin, do których trafi recyklomat, zostanie opublikowana 25 września na stronie konkursowej.

(r), wizualizacja – materiały prasowe

Poprzedni artykułPo długiej przerwie – koncert Orkiestry Camerata Stargard
Następny artykułKoronawirus w Zachodniopomorskiem. Zmarła kolejna osoba


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj