Zakazane książki w parku

0

Na tablicach w Parku Chrobrego pojawiła się nowa wystawa. Tym razem opowiada ona o książkach zakazanych. To dzieła, które z różnych względów uznane zostały za szkodliwe lub nawet niebezpieczne. Niektóre na długie lata trafiły do magazynów i piwnic, ukryte przed szerszym gronem odbiorców.

Dziś już bez przeszkód można czytać ocenzurowane przed laty utwory. Wystawa przedstawia 11 dzieł literackich, które w różnych krajach, w różnym czasie i z różnych powodów zostały wpisane na listę książek zakazanych. To zarówno utwory sprzed wieków – np. „Księga tysiąca i jednej nocy” i „O obrotach sfer niebieskich” M. Kopernika, jak i nowsze publikacje – m.in. „Malowany ptak” J. Kosińskiego oraz „Archipelag Gułag” A. Sołżenicyna.

Inicjatorami wystawy są członkowie Stowarzyszenia Omne Verbum. Ekspozycję w Parku Chrobrego można oglądać przez cały wrzesień. Powstała w ramach Tygodnia Zakazanych Książek. To ogólnoświatowa inicjatywa, która narodziła się w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Projekt odnosi się do szeroko rozumianej wolności słowa. W Polsce Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest od 10 lat.

(r), fot. – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułDołącz do żołnierzy i oddaj krew razem z nimi
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Zaważyła nieskuteczna końcówka


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj