Zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko policjantom

0

Po wydarzeniach w Pastuchowie (gm. Jaworzyna Śląska), gdzie doszło do czynnej napaści i znieważenia dwojga funkcjonariuszy wezwanych na interwencję, minister spraw wewnętrznych zapowiedział skuteczniejszą walkę z przestępczością przeciwko policjantom.

Obecnie za czynną napaść na funkcjonariusza publicznego grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Szef MSWiA do końca miesiąca ma przedstawić premierowi projekt nowelizacji przepisów podwyższający kary za przestępstwa wobec funkcjonariuszy oraz wprowadzający, w przypadku stwierdzenia przestępstwa, obligatoryjną dodatkową karę finansową.

Od 2015 r. do sierpnia 2020 r. policja odnotowała ponad 20 tys. stwierdzonych przestępstw naruszenia nietykalności policjantów oraz blisko 1500 czynnych napaści na nich. W tym okresie odnotowano również ponad 50 tys. przypadków znieważania funkcjonariuszy publicznych. Od 1 października 2020 r. wejdą w życie przyjęte już przepisy ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, na podstawie której funkcjonariuszowi będzie przysługiwała bezpłatna ochrona prawna, zapewniana bezpośrednio przez formację, jeżeli został pokrzywdzony przestępstwem naruszenia nietykalności, czynnej napaści bądź znieważania.

(r) – źródło: stargard.policja.gov.pl

Poprzedni artykułMDK. Finisaż „Powrotów” Sylwii Barbary Wojewody
Następny artykułKoronawirus. 41 kolejnych zakażeń w województwie. To nowy rekord  


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj