Regionalny program na rzecz profilaktyki raka szyjki macicy. Będą bezpłatne szczepienia

0

To jeden z najgroźniejszych nowotworów w Polsce. Choć diagnostyka w ostatnim czasie poprawiła się, to jednak zachorowalność na raka szyjki macicy wciąż jest za wysoka. Połowa kobiet, u których wykryto chorobę, umiera w ciągu 5 lat.

Urząd Marszałkowski, chcąc zmienić te niekorzystne statystyki, przyjął Regionalny Program Zdrowia skierowany na profilaktykę zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Realizowany ma być w latach 2021-2022.

Bezpłatny program skierowany będzie do dziewcząt w wieku 12 lat zamieszkujących Pomorze Zachodnie. Przewidziano w nim szczepienia, którymi objętych zostanie ok. 30% populacji zachodniopomorskich 12-latek. To ponad 5 tys. dziewcząt.

Ważnym elementem przedsięwzięcia stanowić ma również edukacja zdrowotna dotycząca profilaktyki dla uczestniczek programu i ich rodziców oraz opiekunów prawnych.

Budżet programu wyniesie 6,5 mln zł. Fundusze pochodzić będą z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Wybór realizatora działań zaplanowano na IV kwartał 2020 roku.

– Chcemy doprowadzić do zmniejszenia liczby zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego i zapadalności na nowotwór szyjki macicy. W Polsce szczepienia przeciwko HPV nie są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, ale zostały wpisane w powszechny  kalendarz szczepień ochronnych jako zalecane. Ten bezpłatny program ma zwiększyć dostępność do skutecznej szczepionki, bo to jeden z najistotniejszych sposobów profilaktyki choroby – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Występowanie raka szyjki macicy stanowi poważny problem onkologiczny zarówno w Polsce, jak i na świecie. To trzeci co do częstości nowotwór złośliwy wśród kobiet.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułKoronawirus. 1002 nowych zakażeń w Polsce. Znowu rekord
Następny artykułNieletni odpowiedzą za dręczenie i uśmiercenie jastrzębia i gołębia


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj