Kołbacz. „Cienie zapomnianych kultur” 2020 – Bastarda i cysterskie żywioły

0

Już wkrótce dawne opactwo cystersów w Kołbaczu ponownie wypełnią ważne duchowe przeżycia. Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza na XIII edycję projektu „Cienie zapomnianych kultur”.

W tym roku odbędzie się ona w zmienionej – w związku z pandemią – formule: z ograniczonym udziałem publiczności w części muzycznej i w obowiązujących rygorach sanitarnych (12 października, rezerwacje: [email protected]) oraz jako wydarzenie online (17 i 18 października).

W tym roku w murach dawnego opactwa cystersów gościć będzie trio Bastarda (fot.) z nowym albumem „Nigunim”. Bastarda założona została przez znakomitego klarnecistę Pawła Szamburskiego, któremu towarzyszą wybitni instrumentaliści – wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński oraz Michał Górczyński na klarnecie kontrabasowym.

Pieśni bez słów – chasydzkie Niguny

Muzycy zaprezentują współczesną interpretację mistycznych, żydowskich pieśni bez słów – chasydzkich Nigunów. To wyjątkowe modlitwy, za pomocą których w zbiorowym śpiewie i tańcu, w euforycznym uniesieniu chasydzi docierają do „komnaty Boga”. Niguny bez słów opowiadają o radości i smutku, o życiu w pełnym spektrum doznań, które stanowiło niejako istotę chasydyzmu, zawsze oscylującego między oczekiwaniem na koniec świata a radosną, niemal ekstatyczną afirmacją życia (można odnieść wrażenie, że w podobnym rozdarciu znaleźliśmy się w ostatnich miesiącach w wyniku pandemii).

„Mistyczne kompozycje tworzą przestrzeń, w której artyści poruszają się z ogromną swobodą, wielką klasą, wiedzą i wrażliwością, tworząc nowatorskie, wybitne dzieło o niezwykłej sile i urodzie. Artyści tworzą współczesne, bardzo osobiste wizje kompozycji z minionych epok. Improwizując wokół archaicznych melodii, budują pomost łączący odległe w czasie światy muzyki, docierając do jej uniwersalnego, duchowego wymiaru” – Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu Muzyka Wiary Muzyka Pokoju.

Przestrzeń światła, architektury i żywiołów

Druga część tegorocznych „Cieni zapomnianych kultur” zabierze nas w przestrzeń światła, architektury i żywiołów – w nowej odsłonie mappingu na murach nawy głównej kościoła pocysterskiego. W tym roku motywem przewodnim będą żywioły, które cystersi w Kołbaczu okiełznali, zaprzęgli do pracy i kształtowania pierwszego opactwa na Pomorzu. Woda, ogień, ziemia i powietrze pomogły szarym mnichom stworzyć w Kołbaczu dzieło, które swoim rozmachem imponuje do dziś. Zobaczymy nową multimedialną scenografię, w którą „ubrane” zostaną cysterskie mury.

W tym roku do pracy nad mappingiem Spichlerz Sztuki zaprosił ekipę artystów wizualnych i motion designerów z Pushka Studio – Bartosza Wójcickiego i Jakuba Cwajdę. Pushka Studio to pasjonaci nowych wizualnych form ekspresji. Zwycięzcy VJ Battle podczas Interference Festival 2015. Finaliści konkursu Circle of Light 2016 Moscow International Festival oraz Polish Graphic Design Awards 2018. Na swoim koncie mają wiele realizacji w kraju i za granicą. Studio współpracuje z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie przy licznych projektach multimedialnych (m.in. MDF).

W dźwiękową podróż podczas mappingu zabierze Artur Sosen Klimaszewski, kompozytor muzyki teatralnej, filmowej, autor muzyki do słuchowisk, wieloletni kompozytor i aktor poznańskiego Teatru Strefa Ciszy, współtwórca trup-hopowego zespołu Dyzmatronik.  Projekcją i realizacją filmową z tegorocznych „Cieni zapomnianych kultur” zajmie się studio TwoShots, które już po raz trzeci pracuje przy mappingu.

PROGRAM:

12.10.2020 (poniedziałek), godz. 20.00

– Koncert BASTARDA „Nigunim”
kościół pocysterski w Kołbaczu
(REZERWACJE na e-mail: [email protected], ograniczona ilość miejsc)

– Mapping „CYSTERSKIE ŻYWIOŁY”
po koncercie, ok. g. 21.00, plac przed kościołem
(WSTĘP WOLNY)

 WYDARZENIE ONLINE:

17.10.2020 (sobota), godz. 20.00

Koncert BASTARDA „Nigunim”
Facebook/Spichlerz Sztuki
You Tube / Spichlerz Sztuki Kołbacz
Retransmisja koncertu z kościoła pocysterskiego w Kołbaczu

18.10.2020 (niedziela), godz. 20.00

Mapping „CYSTERSKIE ŻYWIOŁY”
Facebook/Spichlerz Sztuki
You Tube / Spichlerz Sztuki Kołbacz
Retransmisja pokazu mappingu na murach dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu

Szczegóły (w tym regulamin udziału w wydarzeniu):
www.spichlerz-sztuki.pl

Tegoroczne „Cienie zapomnianych kultur” w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu współfinansowane są z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego i Starostwa Powiatowego w Gryfinie. Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2020.

Projekt, począwszy od pierwszej edycji, współfinansowany jest także przez lokalnych sponsorów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza. Są to firmy: Asko-Tech, Elte, Odra Land, Spółka Wodna Kołbacz, MN Sport

Patronat medialny: Radio Szczecin, TVP Szczecin, Gazeta Wyborcza Szczecin, Infoludek.pl, Stargardzka.pl, iGryfino.pl

(r)

fot. Mikołaj Starzyński

Poprzedni artykułSPP. Przy Nasiennej będzie ciąg pieszo-rowerowy
Następny artykułSCN. Dawny styl i nowoczesność w jednym


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj