SCN. Dawny styl i nowoczesność w jednym

4

Wprawdzie ściany odtworzonej kamienicy przy ul. Chrobrego 21 są nadal zakryte rusztowaniami, to można już zobaczyć prawie skończoną bryłę Stargardzkiego Centrum Nauki. Wewnątrz trwają intensywne prace.

Ich postępom przyjrzał się prezydent Rafał Zając ze współpracownikami.

W kamienicy wstawiono już wszystkie okna i skończono tynkowanie ścian. W najbliższym czasie planowany jest montaż ozdobnych sztukaterii, które nawiążą do dawnego stylu odtworzonego budynku. SCN będzie jednak bardzo nowoczesnym obiektem. Przy budowie i wyposażaniu zastosowano nowoczesne technologie. Jednym z przykładów są okna dachowe z czujnikiem deszczu – w czasie opadów zamykają się automatycznie.

Wewnątrz kończą się prace przy klimatyzacji i wentylacji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w październiku zdjęte zostanie rusztowanie. Wtedy kamienica będzie widoczna w całej okazałości. Budowa powinna zakończyć się w styczniu 2021 r. Później montowane będą wyposażenie i eksponaty, które powstają na specjalne zamówienie.

Stargardzkie Centrum Nauki najprawdopodobniej otworzy się dla zwiedzających w połowie przyszłego roku. Wartość całego projektu to prawie 7,8 mln zł. Na ten cel pozyskano 4 mln zł z funduszy unijnych.

(r), fot. – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułKołbacz. „Cienie zapomnianych kultur” 2020 – Bastarda i cysterskie żywioły
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. W derbach lepszy King


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

4 KOMENTARZE

 1. Kolejny wydatek, a w kasie pusto. Zaraz kołdry zabraknie w mieście. Podległe instytucje już płaczą na brak kasy, a tu proszę hojna ręka kasą sypie!

 2. Przepraszam, co ma piernik do wiatraka?
  SCN jest kolejnym krokiem w kierunku wydobycia Stargardu z obszaru zadupia.
  Czy może już jesteśmy pępkiem świata?
  Czy po spopularyzowaną wiedzę mamy jeździć do Wawy lub Szczeca?
  Czym można przyciągnąć wymagającego turystę lub gościa?
  Napięcia finansowe przeminą a SCN zostanie.
  Chwała ojcom miasta za dalekowzroczność.

 3. Byłem parę lat temu w Austrii i zwiedzałem takie centrum,myślałem że takie centrum przydałoby się mieć w naszym mieści a tu niespodzianka.Centrum Nauki powstaje.Hurra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj