Testują rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo na trasach rowerowych

12

Aby trasy rowerowe budowane na Pomorzu Zachodnim były bardziej bezpieczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, testowane są rozwiązania, które mogą znacząco poprawić to bezpieczeństwo. Na zachodniopomorskich szlakach pojawiły się już linie krawędziowe, a teraz instalowane są świecące znaczniki.

– Szlaki rowerowe projektujemy tak, by wycieczki dawały frajdę i były bezpieczne. Tworzona przez nas infrastruktura spełnia ten wymóg, jednak są w regionie miejsca, gdzie chcemy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia. Często proste, niekoniecznie kosztowne, rozwiązania mogą dać najlepsze efekty. Właśnie dlatego testujemy linie krawędziowe i znaczniki fotoluminescencyjne. Jeśli się sprawdzą, to pojawią się w kolejnych miejscach –mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pierwsze takie rozwiązanie pojawi się na odcinku Trasy Pojezierzy Zachodnich w miejscowości Sulimierz (Gmina Myślibórz) oraz na skrzyżowaniu drogi rowerowej z DW 151 pomiędzy miejscowościami Płotno-Lubiana (Gmina Pełczyce). Znaczniki fotoluminescencyjne będą świecić po zmroku, a zamontowano je w krawędziach, dzięki czemu rowerzysta i pieszy wyraźnie widzą powierzchnię drogi rowerowej.

W Sulimierzu krótki odcinek drogi rowerowej znajduje się w obszarze zabudowanym, więc korzystają z niego również piesi. Odcinek nie jest oświetlony. Ponadto znaczniki zamontowano w miejscu, gdzie droga rowerowa zmienia tor jazdy i przenosi się z nasypu kolejowego w drogę prowadzącą do byłej stacji. Oddanie do ruchu gotowych odcinków planuje się na przełomie października i listopada. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, być może będzie stosowane również w kolejnych miejscach.

Kolejnym rozwiązaniem, które podnosi bezpieczeństwo, są linie krawędziowe. Zostały one zastosowane na nowo otwartych odcinkach Waryń-Połczyn oraz Storkowo-Ginawa na Starym Szlaku Kolejowym. Dzięki liniom zarówno rowerzysta, jak i pieszy są prowadzeni po drodze rowerowej nocą i widzą krawędzie szlaku.

Sezon jesienno-zimowy, kiedy szybciej zapada zmrok, będzie czasem testowania obu rozwiązań. Rowerzyści i piesi proszeni są o włączenie się w akcję i umieszczania swoich zdjęć i komentarzy nt. ww. rozwiązań na grupie Rowerem przez Pomorze Zachodnie na portalu społecznościowym https://www.facebook.com/groups/pomzachodnierowerem.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułŻołnierze znów przeleją krew. Można ich wesprzeć
Następny artykułKoronawirus. Coraz częstsze zakażenia SARS-CoV-2 wśród mieszkańców powiatu stargardzkiego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

12 KOMENTARZE

  1. Świetne rozwiązanie, drogę po zmroku widać doskonale, ułatwia to rowerzystom- czyli również mi, przebycie trasy. Nie raz już jechałam tym odcinkiem, myślę, że jest to dobry pomysł i znajdzie swoje praktyczne zastosowanie , żeby tylko były zgody 🙂

  2. Gratuluje pomysłu, jest to cos nowego, innego, lepszego. Jesli jest plan na takie oznakowania sciezek , to podpisalbym sie pod tym. Jezdze z synem bardzo duzo, duzo dróg trzeba naprawić, oznakowac, niektore wysprzątac, ale kolka są elementem poprawiającym komfort jazdy. Zdecydowanie tak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj