ZPP. Pandemia dziurawi budżety powiatów, należy podjąć prace nad nowym systemem ich dochodów

0

Obrady XXVI Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, wielokrotnie przekładane z powodu SARS-CoV-2, doszły do skutku w ostatnim tygodniu września. W wyjazdowym spotkaniu uczestniczyła starosta stargardzki Iwona Wiśniewska. ZPP zrzesza 306 samorządów powiatowych.

Po podsumowaniu ubiegłorocznej działalności związku, obrady zdominowała sytuacja finansowa samorządów, funkcjonujących od kilku miesięcy w warunkach pandemii.

Związek Powiatów Polskich w przyjętym stanowisku stwierdza, że z powodu epidemii COVID- 19 ten rok jest szczególnie trudny dla powiatowych budżetów. Stąd też związek domaga się od rządu podjęcia kompleksowych prac legislacyjnych nad nowym systemem dochodów samorządów.

ZPP przyjął także stanowisko w sprawie szpitali powiatowych, wskazując, że aktualna sytuacja epidemiczna obnażyła wiele słabości obecnego systemu ochrony zdrowia. W tej sytuacji związek oczekuje przede wszystkim zmniejszenia poziomu wykonania ryczałtu w okresie rozliczeniowym, z wymaganego minimum 90 proc. do 70 proc. A to dlatego, że gdy placówki pracują w tzw. trybie ostrym, nie mogą realizować zaplanowanych w tym roku świadczeń dla pacjentów.

W kolejnym stanowisku, dotyczącym edukacji w dobie COVID- 19, Związek Powiatów Polskich podkreślił, że przepisy o organizacji pracy szkół od 1 września przedstawiono w trybie pilnym, co najmniej miesiąc za późno i bez konsultacji z samorządami. Dodatkowo nie uregulowano dalej kwestii wynagradzania i czasu pracy nauczycieli w warunkach nauki zdalnej. W stanowisku wskazano również, że decydując o przywróceniu stacjonarnego nauczania, resort edukacji postawił samorządom wymóg elastyczności, pomijając, że pociągnie on za sobą konieczność zwiększenia i tak już wysokich nakładów na oświatę.

W tej sytuacji ZPP apeluje o przywrócenie jednostkom samorządu terytorialnego realnych możliwości zarządczych w oświacie oraz zwiększenie w budżecie państwa nakładów na edukację.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułZachodniopomorskie. W powiatach ma być podwojona liczba miejsc do kwarantanny
Następny artykułSTBS. Wyremontuj jeden z 15 lokali i zamieszkaj


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj