Jerzy Waliszewski – społecznym opiekunem zabytków. „Będę pouczać po bratersku”

0

– Pan Jerzy będzie drugim w naszym powiecie społecznym opiekunem zabytków. Bardzo długo przygotowywał się do tej roli. To człowiek o ogromnej pasji – mówiła w swoim gabinecie starosta stargardzki Iwona Wiśniewska podczas kameralnego spotkania, na którym wręczyła Jerzemu Waliszewskiemu legitymację SOZ.

W spotkaniu uczestniczyła też jego żona – Danuta Waliszewska.

Nowo ustanowiony społeczny opiekun zabytków zamierza „mieć głowę w pełnym  obrocie”: przynajmniej raz w tygodniu monitorować miasto i co jakiś czas różne miejsca w naszym powiecie.

– Zakres działań jest ogromny, zabytek to nie zawsze obiekt materialny. Chcę się skupić na tym, co nas otacza i co niepokoi, np. degradacja krajobrazu miejskiego – podkreślił Jerzy Waliszewski, dodając, że niektóre działania są bezkosztowe, jak wycięcie drzewek rosnących na Bramie Młyńskiej (Portowej).

Zakochał się w Stargardzie

Zaśmiecanie, degradacja, niewłaściwe użytkowanie zabytkowych obiektów spotka się z reakcją SOZ.

– Będę interweniować: pisać na papierze i wysyłać, gdzie trzeba. Będę też pouczać, po bratersku, choć wiem, że to nie zawsze jest skuteczne – mówił Jerzy Waliszewski.

Na pytanie, dlaczego interesuje się zabytkami (z zawodu jest aptekarzem – doktorem nauk farmaceutycznych) odpowiedział: – Pochodzę z miejscowości koło Kalisza – miasta z najstarszą pisaną metryką w Polsce. Tam zaczęła się moja fascynacja zabytkami. Później to przygasło. W latach 80. wróciło, gdy przyjechałem tu za żoną i ujrzałem najpiękniejsze miasto w Polsce. Zakochałem się w Stargardzie.

Pierwszym społecznym opiekunem zabytków na naszym terenie – od 2017 r. – jest Grzegorz Stępień z Małkocina.

Prawo o SOZ

Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami stanowi m.in.:

– Społecznego opiekuna zabytków ustanawia, na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków, starosta właściwy dla miejsca zamieszkania (siedziby) kandydata na społecznego opiekuna zabytków.

– Starosta prowadzi listę społecznych opiekunów zabytków.

– Społeczni opiekunowie zabytków podejmują działania związane z zachowaniem wartości zabytków i utrzymaniem ich w jak najlepszym stanie oraz upowszechniają wiedzę o zabytkach.

– Społeczny opiekun zabytków współdziała z wojewódzkim konserwatorem zabytków i starostą w sprawach ochrony zabytków i opieki nad tymi zabytkami.

– Społeczny opiekun zabytków jest uprawniony do pouczania osób naruszających przepisy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułSTBS. Wyremontuj jeden z 15 lokali i zamieszkaj
Następny artykułWięcej stulatków, którym ZUS wypłaca świadczenie honorowe


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj