Więcej stulatków, którym ZUS wypłaca świadczenie honorowe

0

Osobom, które skończyły 100 lat, przysługuje comiesięczne tzw. świadczenie honorowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W Zachodniopomorskiem ZUS wypłaca 122 takie wyjątkowe świadczenia. W kwietniu ubiegłego roku otrzymywało je 88 osób.

Wśród 100-latków, którzy pobierają świadczenie, zdecydowanie przeważają kobiety. Stanowią one 85 proc. populacji. W województwie zachodniopomorskim najstarszą osobą, której ZUS wypłaca świadczenie honorowe, jest kobieta. Ma 109 lat i mieszka w Szczecinie. Druga najstarsza osoba w regionie, również kobieta, mieszka w Kołobrzegu i ma 108 lat. W sumie szczeciński ZUS wypłaca 84 świadczenia honorowe, natomiast koszalińska placówka 38.

– Wysokość świadczenia honorowego jest równa kwocie bazowej, której używa się do obliczania emerytur i rent. Jest ona ustalana corocznie od 1 marca, a jej wysokość to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o pobrane składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie świadczenie honorowe wynosi 4294,67 złotych – informuje Karol Jagielski, rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS, nie składają żadnego wniosku. W momencie ukończenia stu lat świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu przez Prezesa ZUS. Wniosek muszą złożyć ci stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się dziećmi. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego można złożyć w najbliższej placówce ZUS.

(r)

fot. Maciej Kuszela/archiwum

Poprzedni artykułJerzy Waliszewski – społecznym opiekunem zabytków. „Będę pouczać po bratersku”
Następny artykułKoronawirus. Jest trochę lepiej: w regionie 41 zakażeń, w powiecie – 1


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj