Koronawirus. Cała Polska w strefie czerwonej

0

Dzisiaj 24 października w całym kraju wprowadzona została czerwona strefa. Obowiązują w niej jeszcze bardziej rygorystyczne ograniczenia, niż było dotąd.

Nowe zasady bezpieczeństwa:

– objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych ten system będzie obowiązywał do niedzieli, 8 listopada

– od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna; zasada ta nie obowiązuje, kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy;

– zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;

– zawieszenie na 2 tygodnie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych (restauracji, pubów, kawiarni)  przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos; obostrzenie może zostać przedłużone, w zależności od dalszego przebiegu pandemii; w ciągu godzin i dni ma być zaprezentowany program wsparcia m.in. branży gastronomicznej;

– podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych) może być maksymalnie 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego; dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;

– zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela;

– w zakresie wydarzeń religijnych, odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult; w uroczystościach religijnych limit – 1 osoba na 7 m2;

– wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;

– wydarzenia kulturalne – do 25 proc. publiczności;

– limit osób w sklepach to 5 osób na jedną działającą kasę dla sklepów powierzchniowych do 100 m2; dla większych sklepów to jedna osoba na 15 m2;

– w transporcie publicznym nie może być zajętych więcej niż 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc;

– zamknięte są aquaparki, baseny i siłownie;

– osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą się przemieszczać wyłącznie w trzech wypadkach: zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych, wykonywanie czynności zawodowych i uczestniczenie w wydarzeniach kultu religijnego.

Uruchomiony zostaje Korpus Wsparcia Seniorów – specjalna infolinia dla seniorów 22 505 11 11.

Decyzja dotycząca ewentualnych ograniczeń i zasad na cmentarzach zostanie ostatecznie podjęta w przyszłym tygodniu. Premier, duchowni, w tym prymas Polski, już apelują, żeby 1 listopada zostać w domu.

Dane zakażeń na 24 października

Dzisiaj potwierdzono 13 628 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (niemal tyle co wczoraj – 13 632) i 179 zgonów – najwięcej od początku pandemii.

W województwie  zanotowano ich 580 – to kolejny rekord.

W powiecie stargardzkim – 39 osób: 1 dziecko, 5 młodych kobiet, 10 kobiet w średnim wieku, 13 starszych kobiet, 6 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn.

Tym samym na terenie naszego powiatu liczba osób, u których stwierdzono COVID-19, wzrosła do 460, z czego wyzdrowiały 123 osoby.

Zmarły 2 osoby: kobieta lat 91 z powiatu koszalińskiego, hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu w Koszalinie, i kobieta lat 85 z powiatu białogardzkiego, hospitalizowana w SPWSZ w Szczecinie.

Ogólne dane w regionie na 24 października: 6 909/66 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe), wyzdrowiało 2154 osób.

oprac. bk – źródła: Ministerstwo Zdrowia, WSSE w Szczecinie 

Poprzedni artykułW Stargardzie ma powstać szpital dla osób chorych na COVID-19
Następny artykułStargardzianka mistrzynią Polski w karate shotokan


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj