„Cienie zapomnianych kultur” także w sieci. Warto tam wejść

0

Nie każdy mógł na żywo wysłuchać wspaniałego koncertu grupy Bastarda „Nigunim” i zobaczyć mapping „Cysterskie żywioły” w ramach XIII edycji „Cieni zapomnianych kultur” – corocznego wydarzenia w pocysterskim Kołbaczu, organizowanego przez Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki.

Uczestniczyły w nim osoby, które wcześniej zarezerwowały sobie udział w „Cieniach…”. Teraz koncert i mapping może usłyszeć i zobaczyć każdy – w sieci.

Koncert:
https://www.youtube.com/watch?v=9eC9tk4e19w

Koncert Bastardy (fot.) „Nigunim” w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu to współczesne interpretacje mistycznych, chasydzkich nigunów – żydowskich pieśni bez słów, oscylujących między radością i smutkiem, oczekiwaniem na koniec świata i ekstatyczną radością życia. Niguny są opowiedziane oryginalnym, osobistym językiem muzycznym Bastardy.

Mapping:
https://www.youtube.com/watch?v=MfYbN_LQIck

Mapping „Cysterskie żywioły” na murach dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu to woda, ziemia, ogień i powietrze – żywioły, które cystersi w okiełznali, zaprzęgli do pracy i kształtowania pierwszego opactwa na Pomorzu. Dzięki nim szarym mnichom udało się stworzyć w Kołbaczu dzieło, które swoim rozmachem imponuje do dziś. Regulowanie lustra wody wielkiego jeziora Miedwie, spiętrzanie wód rzeki Płoni i spławianie towarów aż na Bałtyk, nowinki agrarne, sadownicze (wóz cysterskich jabłek trafił na ślub księcia pomorskiego Bogusława X i Anny Jagiellonki!), hodowla i połów ryb, w tym wybitnej w smaku ryby siei, która trafiała na stoły władców w Europie. Wypalanie cegły, z której powstało całe opactwo, w tym słynna rozeta (opactwo w Kołbaczu było pierwszym sakralnym obiektem na Pomorzu wybudowanym w całości z cegły – tu zaczyna się pomorska historia ceglanego budownictwa), produkcja narzędzi rolniczych, budowa wiatraków – w wielu aspektach cysterskiej działalności żywioły natury były mądrze wykorzystywane.

Stargardzka.pl była patronem medialnym wydarzenia.

(r) – źródło: Spichlerz Sztuki Kołbacz

fot. Mikołaj Starzyński

Poprzedni artykułKasa w UM czynna – godziny otwarcia
Następny artykułE-wizyty już we wszystkich oddziałach ZUS


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj