Długo czekasz na wynik testu? Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym

1

Napisał do nas czytelnik, któremu w Punkcie pobrań, działającym przy SPWZOZ w Stargardzie, pobrano próbkę wymazu. Skarżył się, że długo czeka na wynik.

„W poniedziałek, tj. 26.10.2020 roku, robiłem testy na covid-19, ze skierowaniem na NFZ. Mój kolega robił test w Szczecinie w szpitalu i wyniki miał na trzeci dzień. Po co w ogóle w Stargardzie robią badania, skoro nie ma kto wyników ogłosić” – pisał w mailu z minionej soboty.

Wczoraj poprosiliśmy dyrekcję szpitala o odniesienie się do tych uwag.

Dzisiaj otrzymaliśmy maila z wyjaśnieniem, że od lipca br. w placówce tej zorganizowany jest Punkt pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, w którym wykonywane są usługi na podstawie zawartej umowy z ZOW NFZ w Szczecinie. Początkowo pobierane były wymazy – na podstawie skierowania z NFZ – osobom zakwalifikowanym na leczenie uzdrowiskowe oraz osobom objętym kwarantanną kierowanym przez właściwy sanepid. Od momentu, kiedy w kompetencji lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) istnieje możliwość zlecania tego rodzaju diagnostyki, liczba osób, na rzecz których pobierane są próbki, znacząco się zwiększyła.

„W naszym punkcie pobierane są próbki i wysyłane do laboratoriów, wykonujących badania diagnostyczne na obecność wirusów SARS-CoV-2 metodą Real-time PCR. W tym miejscu należy podkreślić, że te laboratoria przeprowadzają diagnostykę również innym punktom pobrań z terenu województwa zachodniopomorskiego. W ostatnim czasie liczba wykonywanych badań znacząco obciążyła laboratoria – tym samym wydłużył się okres oczekiwania na wynik testu” informuje nas Rafał Tomasz Dziubek, kierownik Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej SPWZOZ w Stargardzie. „Oczywiście nie jest to zależne od nas. Odnośnie informowania osób o wyniku przeprowadzonego testu oznajmiam, że jest to obowiązkiem zlecającego – w tym konkretnym przypadku obowiązkiem lekarza POZ” (podkreślenie – bk).

Także dzisiaj czytelnik napisał do nas, że ma już wynik testu. Poinformował też, że wcześniej zadzwonił do naszego szpitala z pytaniem, która firma przeprowadza badania na covid-19. „Zadzwoniłem do Meditestu w Szczecinie, gdzie Pani była zdziwiona, że nie znam wyniku i mi podała. Poinformowała, że maksymalnie o 24:00 w dniu 28.10.2020 wynik był już znany”.

Bożena Kuszela

fot. Bożena Kuszela/archiwum

Poprzedni artykułPGE Spójnia Stargard. Zmazali plamę po Astorii, wygrali u siebie
Następny artykułKoronawirus. W Polsce wzrost, spadki w regionie, rekord w Szczecinie  


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

  1. I tu jest nieudolność systemu. Lekarz POZ zlecający test, widzi wynik po 3-4 dniach. Niestety. Często pacjent dzwoni do lekarza i informuje o wyniku – poinformował go Sanepid- a zlecajacy lekarz nadal nie ma nic..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj