Najbardziej niebezpieczni przestępcy seksualni na celowniku Europolu

0

Średnio co 2 minuty policje w Europie przyjmują zawiadomienie o zgwałceniu, przemocy seksualnej lub molestowaniu. Każdy może stać się ofiarą seksualnej napaści, choć najczęściej są to kobiety i dzieci.

Uruchomiona w 19 krajach Europy kampania medialna, ma zwrócić uwagę na sprawców brutalnych napaści seksualnych. Wśród ściganych jest też obywatel Polski. Policja liczy na pomoc obywateli.

Z danych statystycznych wynika, że co 2 minuty w Europie dochodzi do przestępstwa seksualnego, którego ofiarami są zarówno kobiety, jak i mężczyźni oraz dzieci. Tak mówią oficjalne dane opierające się na zgłoszeniach przyjmowanych przez policję. Zatem faktyczna liczba tego typu przestępstw może być zdecydowanie większa.

Polak wśród 19 najbardziej poszukiwanych

Wielu przestępcom seksualnym udało się wymknąć organom ścigania lub wymiaru sprawiedliwości i aktualnie ukrywają się w różnych krajach na terenie całej Europy. To może być osoba mieszkająca nieopodal, w sąsiedztwie, ktoś kogo spotykamy w sklepie czy na przystanku autobusowym. Dlatego też Europol, współpracując z Europejską Siecią Zespołów Poszukiwań tzw. ENFAST, stworzył kampanię medialną, podczas której w europejskich środkach masowego przekazu publikowane będą wizerunki 19 najbardziej poszukiwanych przestępców seksualnych Europy. Wśród nich jest też Polak.

Nie marnujmy czasu! Jeżeli rozpoznajesz któregokolwiek z tych seksualnych napastników, możesz pomóc Europie stać się bezpieczniejszą. Wśród ściganych jest także Polak – Dariusz Ziółkowski, skazany za popełnienie licznych przestępstw seksualnych (seksualne wykorzystywanie dzieci, pornografia dziecięca).

W maju 2018 roku został za nim wydany list gończy opublikowany na stronach Interpolu. Wszystkie osoby, które mają jakąkolwiek wiedzę na temat miejsca jego przebywania, proszone są o kontakt z najbliższą jednostką policji lub wypełnienie formularza dostępnego na stronie eumostwanted.eu. Policja gwarantuje anonimowość.

ENFAST – namierzyć ukrywających się

Takie wskazówki w przeszłości okazywały się być nieocenione. Od momentu uruchomienia projektu w 2016 roku, zatrzymano 91 osób, których dane i wizerunki były publikowane. W 33 przypadkach był to efekt informacji przekazanych śledczym bezpośrednio przez stronę internetową  eumostwanted.eu.

Kampania Europe’s Most Wanted została zainicjowana przez European Network of Fugitive Active Search Teams (ENFAST) – Europejską Sieć Zespołów Poszukiwań, której członkiem jest także polska policja. Biuro kontaktowe znajduje się w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP. Wspólne działania wspierane są przez Europol. Członkowie ENFAST specjalizują się w namierzaniu ukrywających się podejrzanych lub skazanych za poważne przestępstwa, lub są poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

(r), fot. – za: KGP

Poprzedni artykułKoronawirus. Rekordy w kraju i województwie
Następny artykułZłożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla odcinka S10 Szczecin Kijewo – Zdunowo


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj