Krwiodawcy w wojskowych mundurach

0

Ponad 20 litrów krwi – tyle oddał każdy z trzech członków Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Saper” Stargard. Młodszy chorąży Maciej Osmański, starszy kapral Tomasz Aleksandrowicz i starszy szeregowy Marcin Potrykus otrzymali z tej okazji odznaczenia od Ministra Zdrowia. Tym cennym darem ratującym życiem dzielą się już od wielu lat. ​

Odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu jest nadawana od 2005 roku. Dostają ją honorowi dawcy w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. W czasie kameralnej uroczystości wręczono ją trzem żołnierzom ze stargardzkiego garnizonu.

W związku z pandemią koronawirusa zmniejszyła się liczba dawców w całej Polsce. Służby medyczne apelują o oddawanie krwi i tak potrzebnego teraz osocza. To jeden z najważniejszych leków wykorzystywanych w medycynie.

Krew może oddać zdrowa, pełnoletnia osoba. Jednorazowo od dawcy pobiera się około 450 ml płynu. Kobiety mogą brać udział w takich akcjach minimum co trzy miesiące, a mężczyźni co dwa. Tutaj można sprawdzić, gdzie oddać krew.

(r) – źródło: UM w Stargardzie

fot. WK HDK PCK „Saper” Stargard

Poprzedni artykułChryzantemy – nie tylko złociste – zdobią Stargard
Następny artykułStargard w kalendarzu. Zdjęcia już wybrane


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj