Gryfy Zachodniopomorskie dla Krystyny Smolarek i Elżbiety Drobik

0

Zawsze gotowe służyć drugiemu. Społeczniczki z pasji i serca. Za ich sprawą i wstawiennictwem zrealizowano wiele przedsięwzięć i projektów, których celem jest promocja zdrowia. Wrażliwe na los osób zmagających się z cierpieniem, chorych i wykluczonych… Wiele można jeszcze powiedzieć o Krystynie Smolarek i Elżbiecie Drobik uhonorowanych odznakami Gryfa Zachodniopomorskiego, które obu paniom przyznał Samorząd Pomorza Zachodniego na wniosek władz Powiatu Stargardzkiego.

Złotą i srebrną odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego obie panie otrzymały z rąk radnego wojewódzkiego Marcina Przepióry, w obecności starosty stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej i wicestarosty Łukasza Wilkosza.

Odznakę Złotego Gryfa przyznano Krystynie Smolarek, emerytowanej obecnie naczelnej pielęgniarce szpitala w Stargardzie, zasiadającej także w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Szczecinie, radnej miejskiej w kadencjach 2010- 2014 i 2018- 2023. Od początku lat 90. ub. wieku zaangażowanej społecznie na rzecz środowiska pielęgniarek i położnych.

Zdobyła sobie uznanie, działając na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia oraz walki z uzależnieniami. Ale nie tylko, bowiem dała się także poznać jako osoba spiesząca z pomocą seniorom i niepełnosprawnym. Kieruje się własnym mottem życiowym, które głosi: „Życie ma sens, gdy pomagam innym”. Dlatego Krystyna Smolarek postrzegana jest jako instytucja lub niemal ostatnia instancja  – nie odpuści, by skutecznie pomóc drugiemu człowiekowi.

Srebrny Gryf przyznano Elżbiecie Drobik, która w swojej działalności także stawia w centrum drugiego człowieka. Najpierw pielęgniarka w Poradni Diabetologicznej stargardzkiego szpitala. Później inicjatorka wielu działań na rzecz wsparcia i opieki nad osobami zmagającymi się z cukrzycą. Z jej inicjatywy organizowane są cykliczne spotkania edukacyjne z dziećmi oraz dorosłymi, podczas których promuje zdrowe odżywianie i tryb życia.

W ramach założonego przez siebie Stowarzyszenia Edukacja- Zdrowie- Aktywność prowadzi szeroką kampanię zdrowotno- profilaktyczną, obejmującą rozmaite grupy społeczne. Ze swoim przesłaniem zrównoważonej diety i  zdrowego stylu życia dociera zarówno do chorych na cukrzycę, jak i zagrożonych tą chorobą, uznaną za plagę XXI wieku.

Znana jest także w środowisku medycznym, które swoim entuzjazmem potrafi nakłonić do udziału w autorskich projektach profilaktyki i przeciwdziałania cukrzycy. Pandemia, chociaż przerwała planowane przedsięwzięcia, w żaden sposób nie przyhamowała energii czy aktywności pani Elżbiety. Nie zważając na warunki (lecz z pełnym poszanowaniem obowiązujących obostrzeń), obejmuje opieką ludzi zmagających się z cukrzycą, których codzienność stała się teraz szczególnie trudna.

Obu paniom gratulujemy!

(r) – źródło: Starostwo w Stargardzie

fot. Dagmara Ładniak/Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułKoronawirus. Wciąż bardzo wysokie liczby zgonów
Następny artykuł95 respiratorów wzmocni szpitale Pomorza Zachodniego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj