Program Domowej Opieki Medycznej – z pulsoksymetrem

0

Dla bezpieczeństwa pacjentów z COVID-19, których stan zdrowia pozwala na izolację w domu, uruchomiono program Domowej Opieki Medycznej. To system zdalnego monitoringu parametrów chorych – saturacji krwi i tętna.

Program pozwala na szybkie wykrycie pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne. Skierowany jest do osób z grup ryzyka, których wskażą lekarze POZ. Pacjenci otrzymują pulsoksymetry jako narzędzie diagnostyczne oraz korzystają z sytemu PulsoCare do przekazywania i monitorowania danych.

Kto skorzysta z programu DOM?

O objęciu danej osoby programem Domowej Opieki Medycznej będzie decydował lekarz POZ. Decyzję podejmie na podstawie zdiagnozowanej choroby, wywołanej koronawirusem, oraz na podstawie wywiadu o stanie zdrowia chorego.

Program skierowany jest przede wszystkim dla pacjentów z grup podwyższonego ryzyka, leczonych w warunkach domowych, zagrożonych nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia. Są to m.in. osoby powyżej 55. roku życia oraz pacjenci z chorobami współistniejącymi tj.: choroby serca, niewydolność nerek, choroby nowotworowe, cukrzyca typu 2 i inne.

Jeśli lekarz POZ zakwalifikował pacjenta do programu DOM, będzie on monitorował stan swojego zdrowia przy pomocy pulsoksymetru.

Rolą lekarza POZ jest wyłącznie zapisanie pacjenta do programu. Monitoring stanu zdrowia, telekonsultacje oraz pozostałe działania realizują konsultanci i lekarze z Centrum Kontaktu DOM – infolinia Domowej Opieki Medycznej: 22 735 39 40. Centrum Kontaktu jest dostępne dla pacjentów przez 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.

Jak działa program Domowej Opieki Zdrowotnej?

  1. Jeśli otrzymałeś pozytywny wyniku testu na COVID-19, a Twój lekarz POZ skierował Cię do programu Domowej Opieki Zdrowotnej, otrzymasz SMS z hasłem do systemu.
  2. Pulsoksymetr otrzymasz za pośrednictwem Poczty Polskiej. W paczce znajdziesz również instrukcję obsługi, ulotkę na temat programu DOM oraz kopertę do zwrotu sprzętu.
  3. Zaloguj się do systemy na stronie internetowej: www.pulsocare.mz.gov.pllub zainstaluj aplikację PulsoCare.
  4. Po zalogowaniu się do systemu lub aplikacji będziesz mógł przeprowadzić badanie z użyciem pulsoksymetru. Aplikacja w prosty i intuicyjny sposób prowadzi Cię przez cały proces, na który składa się badanie pulsoksymetrem i wywiad medyczny w postaci ankiety.
  5. Badaj się co kilka godzin zgodnie z zaleceniami, a wyniki wpisz w systemie PulsoCare.
  6. Wszystkie wyniki badań są przesyłane do centralnej bazy danych i na bieżąco monitorowane przez Centrum Kontaktu. Konsultanci i lekarze weryfikują wyniki Twoich pomiarów. W sytuacji niepokojącej zostaniesz skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady. W razie konieczności zostanie wezwane Pogotowie Ratunkowe.

Jak wykonać pomiar pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr mierzy saturację, czyli nasycenie krwi tlenem. U osób zdrowych prawidłowa saturacja wynosi ok. 95-100%.

Wykonując pomiar, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

– pomiary wykonuj po kilku minutach odpoczynku,

– przed wykonaniem pomiarów umyj ręce,

– pomiary wykonuj w pozycji siedzącej,

– podczas korzystania z pulsoksymetru, nie możesz mieć pomalowanych paznokci,

– badaj się co kilka godzin zgodnie z zaleceniami,

– wpisuj wszystkie wyniki do systemu PulsoCare.

Co może wpłynąć na nieprawidłowy pomiar pulsoksymetru?

– ruch palca podczas pomiaru,

– wilgotna dłoń,

– paznokcie pomalowane lakierem,

– zbyt długie paznokcie.

(r) – źródło: Centrum Prasowe Wojewody

Poprzedni artykułKoronawirus. W Polsce spadki, w powiecie stargardzkim rekordowe wzrosty
Następny artykułBłękitni Stargard. Grali w osłabieniu, ale walczyli do końca


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj