Kępa i Fałata – nowe ulice w mieście

0

W Stargardzie, decyzją radnych miejskich, nazwane zostały kolejne dwie ulice. Pierwsza z nich – Kępa – to określenie historycznego przedmieścia Stargardu. Druga upamiętniać będzie Juliana Fałata, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy przełomu XIX i XX wieku.

Ul. Kępa usytuowana będzie w historycznej części miasta pomiędzy ul. Wiejską, ul. Jagiellońską, ul. W. Sikorskiego i al. Dębową. Nazwę dla tej ulicy zaproponował Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.

– Teren podzielono tam tak, że powstały działki budowlane i drogi prowadzące do ulic zewnętrznych. Zgodę na nazwę Kępa wyrazili wszyscy współwłaściciele tamtych działek. Przywołanie i utrwalenie w świadomości stargardzian tego historycznego określenia będzie powodować zainteresowanie tematem. Prawdopodobnie nawet część osób sięgnie do źródeł, poszukując wyjaśnienia, co kryje się pod taką nazwą. To niewątpliwie może budować poczucie lokalnej tożsamości – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta.

Kępa to nazwa historycznego przedmieścia Stargardu, położonego od strony południowej Starego Miasta. Od północy połączona była z przedmieściem Wik, utożsamianym z mieszkańcami o pochodzeniu słowiańskim. Przedmieście od strony południowej (wylot ul. Wiejskiej) zamknięte było bramą. Przy skrzyżowaniu współczesnych ulic: Wiejskiej i Jagiellońskiej usytuowana była kaplica św. Gertrudy wraz z cmentarzem użytkowanym przez mieszkańców tego obszaru. W większości dawnymi mieszkańcami Kępy byli tzw. mieszczanie – rolnicy, którzy uprawiali okoliczną ziemię. W przestrzeni przedmieścia zlokalizowane były również ogrody i zabudowa gospodarcza.

Druga z nowych ulic będzie nosić imię Juliana Fałata.

– Przy ul. Podmiejskiej powstał zespół działek budowlanych. W tej okolicy wznoszone są kolejne budynki. Właśnie dlatego zachodzi potrzeba nadania nazwy ulicy i numerów porządkowych nieruchomościom, które się tam znajdują. Mieszkańcy wystąpili z wnioskiem o nadanie ulicy nazwy znanego malarza J. Fałata. W tym rejonie są już ulice malarzy: A. Grotgera, J. Matejki czy T. Makowskiego. Proponowana nazwa wpisuje się w zasadę wspólnego mianownika z nazwami funkcjonujących w sąsiedztwie – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta.

Julian Fałat (1853-1929) to jeden z najwybitniejszych malarzy polskich przełomu XIX i XX wieku. Znakomity akwarelista, przedstawiciel realizmu i impresjonizmu. Zasłynął jako malarz scen myśliwskich i pejzaży. Malował też portrety, widoki miejskie oraz wiejskie sceny rodzajowe.

(r), mapy – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułStargard rozbłyśnie świątecznie
Następny artykułTakże w Stargardzie chronimy lasy


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj