Społecznicy 2020 nagrodzeni

0

Jerzy Bochenek, Martyna Straszewska i Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Stargardzie – to laureaci tegorocznej nagrody prezydenta dla stargardzkich społeczników. Prezydent Rafał Zając po raz kolejny docenił tych, którzy na co dzień poświęcają się dla drugiego człowieka. Wyróżnieni otrzymali nagrody finansowe.

– Pomaganie drugiemu człowiekowi jest ważne w każdym czasie. Trudny okres pandemii i lockdownu to szczególny sprawdzian dla ludzi, którzy myślą o innych codziennie. W Stargardzie, w szeroko pojęty system wsparcia mieszkańców, angażuje się naprawdę duża grupa osób. Dla mnie i moich współpracowników możliwość doceniania wybieranych co roku społeczników to duża satysfakcja i radość. Jestem przekonany, że oni swoją aktywnością zasługują na uznanie nas wszystkich. Wiemy, że liderzy stoją za efektywnym działaniem całych zespołów. Dziękuję również tym, którzy współpracują z naszymi społecznikami. Waszym zaangażowaniem powodujecie, że Stargard stał się niewątpliwym liderem w dziedzinie polityki społecznej w całym regionie, a w wielu jej obszarach również w skali kraju – mówi prezydent Rafał Zając.

Nagrody dla społeczników przyznano w trzech kategoriach. Doceniono dwóch działaczy indywidulanych oraz jedną organizację.

W kategorii indywidualnej powyżej 18 lat zwyciężył Jerzy Bochenek – wieloletni działacz na rzecz promowania honorowego krwiodawstwa.

– To człowiek, który od kilkudziesięciu lat jest nie tylko aktywnym krwiodawcą. W godny podziwu sposób szerzy także ideę dzielenia się tym bezcennym darem. Robi to na tyle skutecznie, że Stargard pod względem ilości oddawanej krwi budzi podziw w innych miastach. Dziękuję za wszystkie akcje, ale również za pracę u podstaw. Doceniam myślenie o krwiodawcach i ciągłą dyskusję – po decyzjach centralnych o likwidacji stacjonarnego punktu poboru – o poszukaniu innego, właściwego miejsca – mówi prezydent.

Jerzy Bochenek od 1962 r. jest członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża, a od 1965 r. honorowym dawcą krwi. Organizuje cykliczną akcję Młoda Krew Ratuje Życie, w ramach której tym bezcennym płynem dzieli się młodzież ze szkół w całym powiecie. Od 2007 r. w projekcie wzięło już udział ponad 5800 osób.

Młodym społecznikiem w tym roku została Martyna Straszewska.

– Mimo młodego wieku postanowiła swój prywatny czas wykorzystać na działalność w wolontariacie. W ten sposób również włączyła się w system wspierania stargardzian, co bez wątpienia może być dobrym przykładem dla jej rówieśników – mówi Rafał Zając.

Laureatka w kategorii do 18 lat na co dzień aktywnie działa w stargardzkim kole Centrum Wolontariatu Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. Angażuje się w liczne zbiórki pieniędzy na rzecz osób potrzebujących, bierze również udział w corocznej akcji „Paczka z sercem”. Pomaga także m.in. seniorom, których wyręcza w codziennych czynnościach.

W kategorii zespołowej nagrodzono Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Stargardzie.

– Aktywność tego klubu daleko wykracza poza ramy Wojska Polskiego. Wiele akcji poboru krwi w Stargardzie jest organizowanych właśnie przy jego wsparciu. Z WKHDK i całym zapleczem, którym dysponuje wojsko, wiążemy nadzieje. Dotyczą one możliwości zorganizowania właściwego miejsca dla oddających krew w naszym mieście. Zależy nam wspólnie, żeby krwiodawcy nie musieli czekać przed krwiobusem w kolejce – mówi prezydent Rafał Zając.

Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Stargardzie powstał w 2013 r. i początkowo skupiał saperów, ale szybko rozszerzył działalność – do WKHDK dołączyli także inni żołnierze z naszego garnizonu. Klub liczy obecnie ponad 90 członków. Dotychczas zorganizował w Stargardzie 48 akcji krwiodawstwa, podczas których krew oddało prawie 1500 osób – zarówno żołnierzy, jak i pozostałych stargardzian.

(r), fot. – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułKonopnickiej 8 – kamienica po remoncie gotowa
Następny artykułJesienne porządki na drogach powiatu


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj