MPGK przymierza się do nowej siedziby. Przy okazji da drugie życie zabytkowi

0

Najpierw MPGK sp. z o.o. w Stargardzie ogłosiło przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ul. Okrzei. Planowano, że jeśli znajdzie się nabywca, spółka przeniesie się na teren bazy przy ul. Spokojnej i tam będzie mieć swoją siedzibę. Ale chętnych na kupno tej nieruchomości nie było.

Do sprzedania były łącznie dwie działki, na których znajdują się budynki wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Stanowiły one w przeszłości zespół obiektów wchodzących w skład miejskiej gazowni. Teraz jeden z nich zmieni przeznaczenie. Wymusiła to sytuacja lokalowa MPGK.

Obecna siedziba spółki mieści się w otynkowanym budynku (fot.1), który w części jest wyłączony z użytkowania ze względu na zły stan techniczny dwóch kondygnacji. Decyzją powiatowego inspektora nadzoru budowlanego niedostępne stały się poddasze i pierwsze piętro. Tylko parter jest użytkowany.

– Doszliśmy do wniosku, że jednak zostaniemy tutaj, przy Okrzei. Zdecydowaliśmy się na remont obiektu z czerwonej cegły z przeznaczeniem na naszą nową siedzibę. Wcześniej zwróciliśmy się do konserwatora zabytków o zgodę na jego zburzenie i odbudowanie, ale takiej zgody nie otrzymaliśmy – mówi prezes MPGK Piotr Tomczak.

Koncepcja remontu, zagospodarowania budynku (fot.2) oraz określenia jego funkcjonalności jest w trakcie przygotowania. Ma być gotowa do końca roku.

Wskazany do remontu obiekt to – dawniej – budynek retortowy. Mieściły się w nim piece, w których spalano węgiel w określony sposób. Tak, aby uzyskać gaz świetlny (źródło: Jolanta Aniszewska „Gazownia w Stargardzie 1856-2001”).

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułDwie jezdnie obwodnicy nadmiedwiańskiej w ciągu S10 już dostępne dla kierowców
Następny artykułMPK. Przystanek Staszica przeniesiony


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj