Zmarł kpt. Jan Hondra – żołnierz AK, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

1

W środę 2 grudnia o godz. 13:30 w kościele w Kluczewie odbędzie się pożegnanie zmarłego Jana Hondry – żołnierza Armii Krajowej, uczestnika akcji Burza w okręgu lubelskim AK i odznaczonego tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Kapitan otrzymał także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Jan Hondra urodził się w 1923 r. w Stawkach nad Bugiem. Podczas II wojny światowej służył w Armii Krajowej – przybrał pseudonim „Kujawiak”. Wraz z rodziną ukrywał Żydów. Za ten bohaterski czyn w 1998 r. został – razem z krewnymi – odznaczony tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Po II wojnie światowej musiał uciekać z rodzinnych stron przed Urzędem Bezpieczeństwa. Nowe życie rozpoczął w Stargardzie, z którym związał się na wiele lat. Zmarł 23 listopada. Miał 97 lat.

W 2015 r. Jan Hondra został awansowany do stopnia kapitana. W 2020 r. Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pożegnanie śp. Jana Hondry odbędzie się 2.12. (środa) o 13:30 w kościele pw. Świętego Krzyża w Kluczewie – ul. Lotników 8. O 14:00 rozpocznie się msza święta w intencji zmarłego. Po nabożeństwie kapitan zostanie pochowany na cmentarzu w Kluczewie.

(r)

fot. Jerzy Adamiak/archiwum prywatne

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Punkt przewagi nad strefą spadkową
Następny artykułUwaga na oszustów w internecie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

  1. Serdeczne wyrazy współczucia rodzinie oraz wszystkim bliskim naszego Wielkiego Człowieka, Żołnierza AK. Pana Kap. Jana Hondra. Proszę przyjąć moje najszczersze kondolencje. Z poważaniem Zdzisław Wilk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj