Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie. W 2021 r. zajmie się nią Zaborskie Towarzystwo Naukowe

0

Zapewnienie mieszkańcom szeroko dostępnego poradnictwa prawnego należy do obowiązków powiatu. W tym celu Zarząd Powiatu Stargardzkiego ogłosił otwarty konkurs, na który wpłynęło pięć ofert, zgłoszonych przez organizacje pozarządowe.

Zarząd wybrał propozycję świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej, przedstawioną przez Zaborskie Towarzystwo Naukowe w Brusach. Prawnicy zgłoszeni przez organizację świadczyć będą swoje usługi w punktach poradnictwa, zlokalizowanych na terenie powiatu przez cały 2021 r. Powiat we współpracy z gminami zapewnił im odpowiednie pomieszczenia. Tam prawnicy i radcowie prawni udzielać będą mieszkańcom darmowych porad, m.in. w sprawach administracyjnych, karnych, cywilnych lub rodzinnych.

Trwająca pandemia wymusiła inny tryb nieodpłatnego poradnictwa prawnego, które w mijającym roku świadczone było w zdalnej formie. Zainteresowani mogli także konsultować się telefonicznie z prawnikiem lub radcą prawnym. Zależnie od obowiązujących obostrzeń, możliwe były też bezpośrednie konsultacje, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Prawnicy Zaborskiego Towarzystwa Naukowego, którym powierzono darmową pomoc prawną w 2021 r., są również gotowi na świadczenie swoich usług w różnej formie – bezpośrednio, telefonicznie lub zdalnie, zależnie od aktualnych warunków stanu epidemii. Pomoc ta ma charakter konsultacyjny. Można więc dowiedzieć się o stanie prawnym swojej sprawy oraz metodach jej rozwiązania. Jest również możliwość sporządzenia różnego rodzaju pism przy wsparciu prawnika, jak choćby wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Punkty pomocy prawnej zapewniają również konsultacje odnośnie do projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe lub sądowo-administracyjne. Należy jednak pamiętać, że bezpłatne poradnictwo prawne nie obejmuje kwestii bezpośredniego sporządzania pism procesowych.

Darmowa pomoc prawna udzielana jest na podstawie oświadczenia, w którym dana osoba potwierdzi, że samodzielne pokrycie kosztów odpłatnych porad prawnych przekracza jej możliwości finansowe.

Zaborskie Towarzystwo Naukowe na świadczenie całorocznych usług otrzyma ok. 190 tys. zł dotacji przekazanej przez Zarząd Powiatu Stargardzkiego.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułZnaleźć dobre produkty lokalne, aby je docenić
Następny artykuł5 lat przywróconej nazwy STARGARD. Jest wygodnie i godnie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj